O zabrani pušenja govori se već 4 godine

Dok sve više zemalja u svijetu, pa i regionu, zabranjuje pušenje u zatvorenim prostorima, o zabrani pušenja u našoj zemlji govori se već više od četiri godine, ali konkretnih rezultata još nemamo.

Sredinom prošle godine Vlada Federacije BiH utvrdila je Prijedlog zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, s ciljem zaštite i unapređenja zdravlja stanovništva, a očekuje se da Zakon u parlamentarnu proceduru dođe tek najesen, prenosi Oslobođenje.ba.

Dizanje svijesti

Udruženje PROI od 2015. godine bavi se zagovaranjem novog zakona koji predviđa potpunu zabranu pušenja na zatvorenim javnim mjestima te su do sada održali niz javnih rasprava, sastanaka, konsultacija, sve s ciljem da zakon bude što prije donesen, za dobrobit građana.

- Raduje nas da je to došlo do donosilaca odluke, ali smo uticali i na dizanje javne svijesti o štetnosti pušenja i neophodnosti takvih mjera. Sa Federalnim ministarstvom zdravstva smo razrađivali zakon, počevši od nacrta zakona, pa rada na prijedlogu zakona koji je onda poslat na proceduru Parlamentu Federacije. Taj proces traje već dugo, parlamentarci ne prepoznaju da je to prioritet, i već dugo nemamo nikakvih povratnih informacija. Dok zemlje regiona aktivno rade na tome, naprimjer Crna Gora koja je donijela novi zakon, kod nas je to već četvrtu godinu u proceduri. Trenutni zakon je napisan tako da se zabranjuje konzumacija duhanskih i proizvoda za pušenje, uključujući i motani duhan te cigarete, i nove proizvode za pušenje, kao i elektronske cigarete i nargile, u javnim zatvorenim prostorima i na radnim mjestima, kazala nam je Uliana Bakh, izvršna direktorica Udruženja PROI.

Njihov cilj je da ne bude to sve organizovano ni na način da se naprave posebne prostorije za pušenje, jer, kaže, da “to ništa ne znači jer dim lako prelazi iz jedne prostorije u drugu”. Ono što im je važno jeste da imaju podršku građana, prema njihovom istraživanju, 70 posto njih je podržalo donošenje ovog zakona.

Kažnjavanje

- Nadam se da će i parlamentarci prepoznati pravo građana da budu oslobođeni duhanskog dima u prostorima u kojima sjede. Nadamo se najboljem, ali smo i spremni na najgore jer znamo da duhanska industrija ima veliki uticaj i da traži da ovaj zakon ne bude donesen, govori Bakh te dodaje kako je ovim zakonom predviđeno i kažnjavanje osoba koje puše u automobilu u kojem se nalazi maloljetna osoba.