Gotovo 50 posto izbjeglica iz Ukrajine koje su nakon ruskog napada stigle u Njemačku izjasnili su se da žele trajno ostati u toj zemlji, navodi se u studiji objavljenoj u srijedu.
– Od preko milion izbjeglica koje su u Njemačku stigle nakon februara prošle godine, 44 posto namjerava dugotrajno ostati u zemlji, što je pet posto više nego prilikom posljednjeg ispitivanja u ljeto prošle godine – saopćila je Julija Kosjakova, voditeljica projekta Migracija, integracije i istraživanje međunarodnog tržišta rada Instituta za istraživanje rada iz Nürnberga (IAB).
Od onih koji ne namjeravaju trajno ostati u Njemačkoj, 38 posto se želi vratiti u Ukrajinu, a 30 posto želi “zadržati prisan odnos s Njemačkom”, što znači djelomično tamo živjeti. To se posebno odnosi na izbjeglice čiji partneri još žive u Ukrajini.
Stopa zaposlenosti se sa 18 posto samo minimalno povećala od posljednjeg ispitivanja. Autori studije to povezuju s činjenicom da velika većina Ukrajinaca trenutno pohađa integracijske kurseve te da nije dostupna tržištu rada. I stopa onih koji uče njemački jezik je s preko tri četvrtine vrlo visoka.
Dvije trećine ispitanih koji početkom ove godine još nisu imali zaposlenje namjeravaju tokom godine početi raditi.
Od milion izbjeglica koje su stigle u Njemačku tokom prošle godine, oko jedne trećine su djeca.
Prema ispitivanjima, većina djece se u Njemačkoj osjeća dobro. Autori studije su od njemačke vlade zatražili produženje specijalnog statusa ukrajinskih izbjeglica i nakon maja 2024. godine, te pružanje trajnije perspektive ostanka u Njemačkoj.
Do kraja godine bi na snagu trebao stupiti novi njemački zakon o imigraciji, koji bi trebao olakšati useljavanje kvalificirane radne snage u Njemačku, od čega bi mogle profitirati i izbjeglice iz Ukrajine koje se odluče za ostanak u toj zemlji.