Procjena bogatstva Assadove porodice
Niko zapravo ne zna koliko bogatstva posjeduju svrgnuti sirijski diktator Bašar al-Asad (Bashar al-Assad) i njegova porodica Američko Ministarstvo vanjskih poslova (State Department) procijenilo je 2022. godine da Asad i njegova supruga Asma posjeduju između 1 i 2 milijarde dolara (950 miliona eura do 1,5 milijardi eura).
Asadovi posjeduju nekretnine u Dubaiju, Moskvi i Londonu te brojne tajne bankovne račune. Tako su britanski mediji otkrili da je tokom početka građanskog rata u Siriji, Asadov račun s 40 miliona funti (48 milijuna eura) u londonskoj podružnici banke HSBC bio zamrznut, puše DW.
Skrivena mreža imovine i zlata
Međutim, procijenjena milijarda dolara vjerovatno je samo djelić bogatstva Asadovih. Neke spekulativnije procjene sugeriraju da porodica posjeduje 200 tona zlata i imovinu vrijednu oko 22 milijarde dolara. Pojedini komentatori smatraju da njihova skrivena mreža može dosezati čak 122 milijarde dolara.
Asad je nastojao graditi imidž „čovjeka iz naroda“. Svjedoci su za Washington Post izjavili da je porodica vozila obične automobile i djecu slala u državne škole. Međutim, zapljene imovine ukazuju na golemo bogatstvo izvučeno iz sirijske ekonomije.
Kontrola nad ekonomijom i korupcija
Asadova porodica kontrolira ključne ekonomske operacije u zemlji. Prema izvještaju State Departmenta, Asadovi su uključeni u trgovinu drogom, krijumčarenje oružja i iznude. Prihode peru kroz „legitimne korporativne strukture i neprofitne organizacije“.
Politički ekonomist Karam Šar i politolog Steven Heydemann ističu da Asad koristi svoj položaj kako bi državne poslove usmjerio prema tvrtkama pod njegovom kontrolom. Kao primjer navode ugovore za obnovu sirijskih elektrana dodijeljene firmama prijatelja obitelji.
Zaplijenjena imovina i međunarodne istrage
Istrage protiv članova porodice otkrivaju opseg njihovog bogatstva. Rami Makhlouf, Asadov rođak, bio je jedan od najbogatijih ljudi u Siriji, s bogatstvom između 5 i 10 milijardi dolara. Švicarske vlasti su 2016. zamrznule račun s 3,2 milijuna dolara zbog sumnje u pranje novca. Godine 2017., španjolske i francuske vlasti zaplijenile su imovinu vrijednu 600 miliona eura od Asadovog strica, Rifata Asada.
Bijeg i egzil u Rusiji
Asad je napustio Siriju iznenada, bez obavještavanja bliskih saradnika. Njegova supruga, koja se liječi od raka, već je bila u Rusiji s djecom. Iako su palače ostale pune luksuznih automobila i namještaja, porodica je sa sobom ponijela dovoljno sredstava za život u egzilu.
Prema Financial Timesu, između 2018. i 2019. Sirijska centralna banka poslala je 250 miliona dolara gotovine u Moskvu. Rusija je, kao saveznik Asadovog režima, postala ključno odredište za sirijski novac nakon zapadnih sankcija.
Siromaštvo običnih Sirijaca
Dok Asadova porodica posjeduje milijarde, obični Sirijci žive u bijedi. Bruto domaći proizvod zemlje pao je na 9 milijardi dolara, a 69% stanovništva živi u siromaštvu, prema podacima Svjetske banke. Aktivisti pozivaju na vraćanje zamrznutih sredstava sirijskom narodu kako bi se ublažila ekonomska kriza.