Dok, uprkos potjernici, Milorad Dodik, lobira i vodi diplomatske aktivnosti širom svijeta, o njegovom pravnom i političkom statusu raspravljla se, kako unutar, tako i van BiH. Nakon izjave Vijeća sigurnosti UN-a, likovala je predsjedavajuća Predsjedništva, Željka Cvijanović, jer nije bilo ni riječi, o kako kaže, nelegalnom visokom predstavniku, koji je uzrok svih problema, niti je bilo uspješno lobiranje bh. ambasadora u UN-u, Zlatka Lagumdžije. No, amasador joj nije ostao dužan.
“U Izjavu Vijeća sigurnosti nisu ušli njeni zahtjevi da se rasprava vodi o OHR-u, a ne o Dodikovom secesionizmu – zahtjevi koje je predsjedavajuća Predsjedništva uputila članicama Vijeća sigurnosti, a koje je u njeno ime promovirao ruski ambasador. I ovaj put je promašila i temu i mjesto i vrijeme i mene“, kazao je Zlatko Lagumdžija.
Dok se .čekaju nove posjete evropskih zvaničnika, koje je najavio ministar vanjskih poslova, stiže i poruka nakon susreta ministara za Evropu Velike Britanije i Francuske. Nakon susreta o situaciji u BiH, ministri poručuju kako osuđuju napade na ustavni poredak. Francuska ostaje privrežana jedinstvu zemlje i njenoj evropskoj budućnosti.
Da s Dodikom više nema dijaloga, poručuju mnogi, a da ovaj političar ne mijenja ćud, najbolje znaju oni koji su ga pratili od najranijih dana vlasti. Jedna od njih je i novinarka Avaza, Almasa Hadžić. Od januara ‘98. kada je izabran za premijera, nije promijenio način djelovanja.
“Percepcija je o njemu mogla biti mnogo bolja nego što je sada, ustvari, sad više nema kud, ali kažem vam, onda je pokazivao tu svoju bahatost, samo što smo mi bili naivni ili budale, ja ne znam šta pa nismo primjećivali. To je Dodik koji je po svaku cijenu želio da bude moćan, i to smo vidjeli onda po odnosu prema tim ljudima koji su bili poslanici, pa ne možeš tako, ne možeš ljude mrškati, vrijeđati, bez obzira što ste politički protivnici, ali on je to bio, tada kao i sad“, kaže Almasa Hadžić, dugogodišnja novinarka Avaza.
Uz političku izolaciju, možda i još važnije je dovesti Dodika pred lice pravde. Stoga, jeftini politički poeni, u aktuelnoj situaciji, nisu dobrodošli, smatra lider SBB-a, Fahrudin Radončić u izjavi za Face TV.
“Ne može Trojka da se hvališe da je ona dovela Dodika u ćošak, da ga je ona uništila i da mu je ona maltene dohakala, ja razumijem da ljudi žele jeftine stranačke poene ali takva vrsta retorike odgovara advokatu gospodina Dodika jer on kaže, pa upravo izjave Mijatovića, Heleza, da ne nabrajam dalje, govore da je to politički proces, a nije politički proces“, ističe Fahrudin Radončić, predsjednik SBB-a.
Čak i u priči o eventualnom raspisivanju međunarodne potjernice, Dodik, Stevandić kao i oni koji ih podržavaju, pozivaju se upravo na politički progon, te na taj način planiraju i da, ukoliko je bude, Interpolovu potjernicu ospore. Ukoliko Interpol odgovori pozitivno na zahtjev Suda BiH, i tada je jasno da postoje zemlje u koje bi bjegunci bili dobrodošli.
“Naravno ako bi došlo do prihvatanja ovih argumenata i da se na neki način raspiše potjernica, onda opet ta država procjenjuje sama da li će osobu zadržati, privesti, odnosno isporučiti kasnije dotičnoj državi koja traži takvu osobu, ne znači automatski da je država obavezna to da uradi“, dodaje Armin Kržalić, profesor na FKN.
Iz bh. ureda Interpola tvrde kako nisu u mogućnosti davati bilo kakve informacije iz predmeta međunarodnih potjernica, jer su one namijenjene isključivo za službenu, policijsku i sudsku upotrebu. Sud Bosne i Hercegovine bi javnost trebao obavijestiti o odluci Interpola. Zahjev je upućen prije nekoliko dana.
Foto: Arhiv