Policija u Nantesu i Parizu upotrijebila je vodene topove i suzavac. U pritvoru je 70 osoba, a obustavljen željeznički saobraćaj. Na pariskom aerodromu "Orly" otkazano je 20 odsto letova, javlja Reuters
Demonstranti u Nantesu gađali su raznim predmetima policiju koja je koristila suzavac i vodene topove. Uhapšeno šest osoba.
Kako javlja Mond, od Marseillea na Mediteranskoj obali do Lillea na sjeveru zemlje organizovano je 245 okupljanja.
U crvenim prslucima sindikata kroz gradove maršira oko 280.000 ljudi. Njih obezbjeđuje oko 6.000 policajaca, uključujući više desetina pripadnika službi za brzo reagiranje na motociklima.
U Lyonu i Marseilleu hiljade učesnika protesta nosi transparente na kojima piše "Macron se izgubio" i "Ne dirajte naše penzije", prenosi Reuters.
U generalnom štrajku zbog reforme penzionog sistema učestvuju zaposleni u školama, trgovinama, advokati, medicinski radnici, zaposleni u vazduhoplovstvu, željeznici, javlja BBC.
Blokada saobraćaja
Zatvoren je metro, obustavljen željeznički saobraćaj. Svi vozovi Eurostara otkazani su od danas do 9. decembra.
Zbog štrajka sindikata, koji protestuju zbog najavljene izmjene penzionog sistema, zatvoren je Eiffelov toranj i muzej Orsey, dok je muzej Louvre saopćio da će kasniti sa otvaranjem kao i da će pojedine prostorije biti zatvorene.
U saopštenju kompanije SETE, koja upravlja Eiffelovim tornjem, navodi se da taj pariski simbol nema dovoljan broj osoblja za otvaranje tornja uz optimalan prihvat posjetilaca, prenose agencije. Građani navode da koriste prigradski voz jer metro ne radi.
"Ovo je štrajk za naše penzije. Za njih treba da se borimo. Ja sam državni službenik, a izmjene nas sve pogađaju", navodi jedan od građana.
Kontroverzna reforma
U centru spora je kontroverzna reforma državnog penzionog sistema, koju je predsjednik Emmanuel Macron najavio u kampanji pred izbore 2017. godine.
On želi da pojednostavi sistem odlaska u penziju, u kome sada postoje 42 različita modela, i da ih svede na jedan.
Ova promjena će značajno utjecati na javni sektor, koji je do sada imao "specijalni tretman" i mogućnost isplate kompenzacija za teže uslove rada.
Poslednji štrajk ovakvog nezadovoljstva bio je 1995. godine, kada je zemlja "stala" na tri nedelje.