U Federaciji BiH divlje svinje su, prema Zakonu o lovu, zaštićena divljač.
To znači da lovačka društva godišnje, u vrijeme dozvoljenog lova, prema lovno-privrednoj osnovi koju određuje Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, imaju tačno određenu kvotu odstrela divljih svinja. Taj akt donosi se svakih deset godina, bez obzira na to što u lovištima dolazi do promjena, kao što je slučaj u posljednjih šest godina na području Gračanice, Gradačca, Srebrenika, Doboj-Istoka
Održan sastanak
U ovim krajevima divlje svinje namnožile su se do te mjere da poljoprivrednicima uništavaju stotine dunuma kukuruza. Zbog alarmantne situacije održan je i sastanak domaćih farmera, predstavnika Ministarstva poljoprivrede Tuzlanskog kantona i lovaca Lovačkog društva (LD) „Srndać“ iz Gračanice.
- Oči poljoprivrednika uprte su u nas, lovce, a nas ograničava zakon. Zato su iz lovačkih društava „Srndać“ iz Gračanice, „Jelen“ iz Gradačca“, „Majevica“ iz Srebrenika odlučili da od Federalnog ministarstva traže saglasnost za povećanje kvota o odstrelu divlje svinje. Naprimjer, da se u LD „Srndać“ kvota sa 16 poveća na stotinu - kaže Galib Mahmutović, stručni saradnik u LD „Srndać“.
Mnogo novca
Posjetili smo farmere Zikreta i Hanifu Piragić u gračaničkom selu Doborovci, kojima su prošle godine divlje svinje uništile kukuruz.
- Izdvojiš mnogo novca za sjetvu, oranje, frezanje, sjemenski kukuruz, gnojivo i onda nađeš pustoš. Ljudi su prošle godine tri puta njive presijavali i tri puta se izlagali trošku. Ovome se mora stati ukraj, jer ćemo mi, farmeri, morati dići ruke od svega. Ovaj problem sami riješiti ne možemo - kaže Zikret Piragić.
Ministar najavio sastanak
Ministar poljoprivrede Tuzlanskog kantona Vahidin Smajlović je poljoprivrednicima rekao da će za desetak dana biti održan sastanak s predstavnicima svih lovačkih društava u ovom kantonu kako bi pokušali pronaći rješenje ovog velikog problema.