Prema rasporedu, rasprava o stanju u BiH organizovat će se u utorak 23. novembra, a kako se navodi, ona će biti inicirana prije svega zbog retorike koja dolazi iz RS-a i Dodikovih najava o prijenosu nadležnosti s države na entitetske institucije.
"Očekuje se kako će zastupnici Evropskog parlamenta izraziti snažnu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH. Zabrinuti rastućim političkim tenzijama u zemlji, a posebno retorikom podjela koju iniciraju lideri bosanskih Srba i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, europarlamentarci će osuditi bilo kakve secesionističke aktivnosti čiji je cilj destabilizacija države Bosne i Hercegovine", navodi se.
Također, u objašnjenju dnevnog reda, na stranici Evropskog parlamenta se navodi i kako aktivnosti rukovodstva u RS-u mogu dovesti do novih sukoba.
"Separatističko rukovodstvo Republike Srpske sada prijeti povlačenjem iz ključnih državnih institucija kao što su Oružane snage BiH, Uprava za indirektno oporezivanje, i VSTV što izaziva bojazan da bi moglo doći do dalje podjele u državi i novih sukoba", stoji na stranici Evropskog parlamenta.
Tokom rasprave, očekuje se kako će svoje izjave o stanju u BiH iznijeti i Evropsko vijeće kao i Evropska komisija. Prema predviđenom rasporedu, nakon debate Evropski parlament neće usvajati rezoluciju o aktuelnoj situaciji u našoj državi.
Rasprava u Evropskom parlamentu dolazi nakon niza aktivnosti evropskih parlamentaraca prije svega onih koji dolaze iz partija evropskih Zelenih i Socijaldemokrata. Nedavno, povodom situacije u BiH, u Sarajevu su boravili europarlamentarci Tineke Strik (Zeleni/EFA, Nizozemska) i Dietmar Köster (S&D, Njemačka).
Strik je tom prilikom izjavila kako Evropska unija mora posvetiti znatno veću pažnju situaciji u BiH te da je pod hitno potrebno uvesti sankcije Miloradu Dodiku i drugim političarima iz RS-a.
"Gotovo od svih sam čula da je nemoguće s Dodikom razgovarati. Sve dok se ne suoči s ozbiljnom reakcijom, dok ne sjedne s predstavnicima međunarodne zajednice, svoj kurs neće promijeniti. Zato su hitno potrebne sankcije EU", izjavila je Strik.
Prošle sedmice, u Briselu je održan sastanak ministara vanjskih poslova Evropske unije na kojem se također raspravljalo o stanju u BiH, a ministar vanjskih poslova Njemačke Heiko Maas je izjavio kako Evropa mora imati žustriji pristup problemima te da je potrebno razgovarati o tome da li su sankcije jedno od rješenja za aktuelno političko stanje u BiH.
Visoki predstavnik za vanjske poslove Evropske unije Josep Borrell također se obratio nakon sastanka ministara vanjskih poslova EU te je poručio kako EU podržava jedinstvenu i suverenu BiH.
"Situacija u BiH je nestabilna, rekao sam već da nacionalizam i separatizam pojedinci vraćaju na stol. BiH mora ostati jedinstvena. Svaki pokušaj da se podijeli i naprave nove institucije bit će spriječen. To moramo odmah zaustaviti", mišljenja je Borrell.