Evropska komisija danas će, poslije gotovo tri mjeseca, objaviti prijedlog nove metodologije proširenja Evropske unije (EU).
To će zapravo biti njen odgovor na inicijativu Francuske i predsjednika Emanuela Makrona (Emmanuel Macron), ali i još devet zemalja članica, o tome kako će ubuduće izgledati taj proces.
- Žele da se u fokus stavi vladavina prava prije svega, i da se uspostavi sistem takozvane nagrade i kazne, po kome će zemlje zbog napretka biti nagrađivane, što mogućnošču da i prije članstva koriste evropske fondove. što učešćem u radu pojedinih institucija i programa - kazao je izvor "Blica".
Na sličan način reformu tretira i prijedlog koji su, nakon Francuske, uputile i devet zemalja članica: Austrija, Estonija, Italija, Češka, Letonija, Slovenija, Poljska, Litvanija i Malta. One su predvidjele grupisanje poglavlja po tematskim oblastima, pristup na osnovu zasluga, stogo i pošteno uslovljavanje, podsticaje za zemlje kandidate, a insistira i na dobrosusjedskim odnosima i regionalnoj saradnji.
- Za sada niko nije vidio papir, koji bi trebalo da bude usvojen danas na kolegijumu komesara, a nakon toga i javno obznanjen. Ono što se zna jeste da je predviđeno veće otvaranje EU prema zapadnom Balkanu, ali dok ne vidimo dokument, ne znamo šta to znači u praksi - kazao je izvor "Blica".
Glasnogovornica Evropske komisje Ana Pisonero kaže da prijedlog nove metodologije pristupnog procesa neće promijeniti politiku proširenja niti uvjete za ulazak u EU.
- Predstavit ćemo prijedlog koji će proces pregovora učiti kredibilnijim, predvidljivijim, dinamičnijim i više politički vođenim procesom. Naš cilj nije da mijenjamo politiku proširenja niti da predlažemo promjenu, već jasnih i zacrtanih uslova za ulazak u EU - kaže Pisonero.