Čelnik Svjetske zdravstvene organizacije upozorio je da se koronavirus "nije umorio" i pozvao zemlje da se konačno obvežu do dolaska cjepiva.
"Pobjeda nad Covidom 19 znanstveni je i financijski izazov, ali i test karaktera. Ovo je trenutak kada se svijet mora odreći uskogrudnosti i pokazati solidarnost", rekao je Tedros Adhanomu Gebrejesusu.
U Velikoj Britaniji broj poginulih premašio je 50 000 i peta je zemlja na svijetu po smrtnosti nakon Sjedinjenih Država, Brazila, Indije i Meksika.
U Italiji je jučer premašeno milijun ljudi s Covidom 19, a trenutno je aktivno više od 600 slučajeva.
"Uobičajeni problem koji prijeti miru i stabilnosti zahtijeva i zajednički i brzi odgovor, ali hitna akcija ne znači kratkoročnu viziju. Moramo tražiti dalje i usmjeriti našu globalnu akciju na poticanje održivog i trajnog oporavka", rekao je talijanski premijer Giuseppe Conte.
U Francuskoj, koja je gotovo u cijelosti u karanteni, jučer je zabilježeno gotovo 36 tisuća novih slučajeva.
Španjolska, koja je treća zemlja u Europi po broju oboljelih na 100 000 stanovnika, premašila je brojku od 40 000 žrtava.
"Za uspjeh su nam potrebne jake multilateralne institucije. Moramo se oporaviti na pošten, uključiv i održiv način, ne ostavljajući nikoga za sobom", rekao je Pedro Sanchez, španjolski premijer.
Ali trenutno se većina zemalja bori za sebe.
Gotovo sve zemlje u Europi posljednjih su dana usvojile strože mjere i nova ograničenja za građane. Od sutra će na teritoriju cijele Grčke biti uveden policijski sat koji će ograničiti kretanje građana od 21 do 5 sati.
Najgori dan zabilježen je danas u Austriji, jer je u posljednja 24 sata zabilježen rekord od više od 9.000 novozaraženih osoba.
U Njemačkoj je blizu 22.000 novih slučajeva i 215 smrtnih slučajeva, a vlasti najavljuju da će nametnuta ograničenja biti na snazi tijekom zime.