EU počinje primjenu novog sistema registracije ulazaka građana: Evo na koga se to odnosi

.
Sistem ulaska/izlaska (EES) ključni je korak u postizanju evropske digitalizirane granične kontrole, kažu iz Evropske komisije

 

Sistem registracije ulazaka i izlazaka iz Evropske unije, odnosno Šengena (Schengena) za građane trećih zemalja kojim za ulazak na to područje ne treba viza među kojima su i države Zapadnog Balkana trebao bi otpočeti sukcesivno, odnosno o tome, broju i dužini uvođenja sistema će odlučiti svaka od država Šengena pojedinačno s tim da krajnji rok implementacije za sve bude šest mjeseci.

Nova pravila se naime odnose za državljane Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije, Moldavije, Ukrajine, pa i Gruzije.

Naime, usvojenim prijedlogom Evropske komisije se predviđa postupni početak rada EES-a u razdoblju od šest mjeseci. U praksi to znači da će sve države članice početi koristiti EES od prvog dana na jednom ili više graničnih prijelaza. Granična tijela postupno će registrirati u sistemu podatke državljana trećih zemalja koji prelaze granice, počevši od najmanje deset graničnih prijelaza, te doseći potpunu registraciju svih pojedinaca do kraja razdoblja od šest mjeseci.

 

Korištenje pečata

Tokom tog razdoblja podaci o putnicima elektronski će se bilježiti samo na granicama na kojima će djelovati EES. Paralelno s tim, pasoši će se i dalje udarati pečatom na svim granicama.

Države članice će postaviti planove uvođenja, definirajući pojedinosti postupnog stupanja u rad na centralnom i nacionalnom nivou, a države članice će o svom napretku izvještavati Komisiju i na mjesečnoj osnovi.

Države članice koje žele u potpunosti početi koristiti EES od prvog dana moći će to učiniti. Nakon razdoblja od šest mjeseci, EES bi se trebao u potpunosti implementirati u svim državama članicama.

- Sistem ulaska/izlaska (EES) ključni je korak u postizanju evropske digitalizirane granične kontrole, čime se dodatno jača pristup EU-a integriranom upravljanju granicama. To je kamen temeljac arhitekture interoperabilnosti, koja će omogućiti svim graničnim i sigurnosnim informacijskim sustavima da komuniciraju zajedno - navode iz Evropske komisije.

Konkretno, EES je automatizirani IT sistem koji registrira državljane zemalja izvan EU koji putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu vanjske granice bilo koje od ovih država članica EU i zemalja pridruženih Schengenu.

Sistem će digitalno bilježiti ime osobe, putnu ispravu, biometrijske podatke, poput otisaka prstiju i snimljenih slika lica te datum i mjesto ulaska i izlaska. Također će bilježiti odbijanja ulaska.

 

Pouzdani podaci

EES će zamijeniti sadašnji sistem pečatiranja pasoša, pružiti pouzdane podatke o prelascima granice i omogućiti sistemsko otkrivanje osoba koje su prekoračile boravak. EES će tako modernizirati upravljanje vanjskim granicama i ojačati sigurnost schengenskog područja – smanjenjem prijevara identiteta i olakšavanjem identifikacije osoba koje su prekoračile vizu. Također će omogućiti automatizaciju graničnih kontrola, postupno ubrzavajući provjere na vanjskim granicama, olakšavajući putovanja i poboljšavajući iskustvo putnika.

Primjeni EES-a vršit će sve države članice EU osim Irske i Kipra, a primjena će se odnositi i na Norvešku, Island i Švicarsku kao članice Šengena.

Foto: Platforma X