Evropska unija razmatra zabranu uvoza određenih prehrambenih proizvoda koji ne ispunjavaju njene standarde, s ciljem zaštite domaće poljoprivrede i odgovora na “recipročnu” trgovinsku politiku koju je provodio bivši američki predsjednik Donald Trump.
Kako prenose trojica zvaničnika, Evropska komisija će naredne sedmice pokrenuti istragu o uvođenju strožih ograničenja uvoza, što bi moglo dodatno pogoršati odnose sa trgovinskim partnerima. Među prvim proizvodima koji bi mogli biti pogođeni ovim mjerama nalaze se američki usjevi poput soje, koja se uzgaja uz upotrebu pesticida zabranjenih u EU.
“Imamo vrlo jasne signale iz parlamenta, vrlo jasne signale i od država članica i od naših poljoprivrednika: sve što je zabranjeno u EU-u, trebalo bi biti zabranjeno u EU-u, čak i ako je uvezeni proizvod,” izjavio je povjerenik za zdravstvo Olivér Várhelyi u intervjuu prošlog mjeseca.
S druge strane, Trump je u četvrtak kritikovao države koje su blokirale američke proizvode, posebno EU, za koju tvrdi da zabranjuje uvoz školjki iz 48 od 50 američkih država. Također, zaprijetio je uvođenjem carina onima koji ne prilagode svoju politiku.
Evropska komisija do sada je odolijevala pritiscima Francuske i drugih zemalja članica koje su zagovarale uvođenje reciprociteta, argumentujući da bi takav potez mogao biti u suprotnosti s pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO), prenosi SEEbiz. Prema WTO regulativama, ograničenja su dozvoljena samo ako su zasnovana na naučnim dokazima i ne diskriminišu uvoz.
EU trenutno zabranjuje korištenje mnogih pesticida zbog njihovog štetnog uticaja na biljke i životinje, iako su pojedini proglašeni sigurnim za konzumaciju u malim količinama od strane evropskih zdravstvenih agencija.
Plan EU o pooštravanju kontrole uvoza dio je šire strategije “Vizije za poljoprivredu”, koju je sastavio povjerenik za poljoprivredu Christophe Hansen. Prema jednom od zvaničnika upoznatih s dokumentom, naglasak je stavljen na poštivanje međunarodnih pravila.
“Govorimo samo o najopasnijim pesticidima i bit će procjena utjecaja za zaštitu konkurentnosti prije bilo kakvih odluka,” izjavio je jedan od zvaničnika, naglašavajući da “trebamo kavu, mango i avokado.”
Várhelyi je jasno istakao da pesticidi sa dokazanim kancerogenim, mutagenim ili endokrinim poremećajima ne bi trebali biti dopušteni u EU, čak ni na uvoznoj hrani.
“Ako znanost kaže da to nije sigurno, onda ga ne bismo trebali imati.”
“Ako želimo biti naučno utemeljeni, onda je nauka univerzalna. Dakle, moramo osigurati da sve što se uvozi bude u skladu s ovim.”
Jedan od najproblematičnijih slučajeva je herbicid paraquat, koji je zabranjen u EU, ali se u Sjedinjenim Državama i dalje koristi na kulturama poput soje.
Izvještaj organizacije Pesticide Action Network Europe otkrio je prisustvo zabranjenih supstanci u uvezenim proizvodima, uključujući fungicid propikonazol i neurotoksične insekticide štetne za pčele.