Govoreći u Istanbulu u društvu njemačke kancelarke Angele Merkel, Erdogan joj je zahvalio na nedavnom domaćinstvu mirovne konferencije o Libiji, no upozorio je da uspjeh mirovnog plana od 55 točaka ovisi u potpunosti o implementaciji na terenu.
Kaže da se nada da međunarodna zajednica neće napraviti iste greške kao i u Siriji
Nastavljanje s napadima u libijskoj prijestolnici Tripoliju pokazuje tko doista želi mir, kazao je Erdogan nazvavši vojnog čelnika Kalifu Haftara "pučistom".
"U svjetlu tih činjenica nadamo se da međunarodna zajednica neće u Libiji upasti u pogrešku koju je napravila u Siriji", dodao je turski predsjednik.
Njemačka kancelarka donijela je, na samitu održanom prošloga tjedna, problem Libije natrag na europski dnevni red, dok istodobno Rusija i Turska igraju uporno svoje uloge davanja potpore suprotstavljenim stranama u građanskom ratu u Libiji.
Erdogan je istaknuo da je poziv na primirje u Libiji, koji je uputio skupa s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, otvorio put održavanju berlinske konferencije.
Merkel i glavni tajnik UN-a Antonio Guterres žele vidjeti poštivanje obveza međunarodnih sila vezano uz održavanje UN-ova embarga na oružje i okončanje vojne potpore zaraćenim frakcijama u Libiji.
Plan prihvaćen u Berlinu "važan je korak" za političku stabilnost u Libiji, rekao je turski predsjednik dodavši da je brzo rješenje od bitne važnosti prije nego li tamo Islamska država, al Kaida i strani plaćenici osvoje novi teren.
Rusi podupiru Haftara
Turska podupire vladu nacionalnog sporazuma i u studenome je potpisala sporazum o vojnoj suradnji i morskim granicama s premijerom Fajezom al-Serajem, čiju vladu podupire i UN.
Rusija pak podupire Haftarovu suparničku administraciju, sa sjedištem u istočnoj Libiji.
"Incidenti u Siriji, Jemenu, Iraku i Libiji još su jednom pokazali zajedničku sudbinu zemljopisnog područja u kojem živimo", kazao je Erdogan dodavši da će "atmosfera kaosa u Libiji utjecati na cijeli mediteranski bazen ako se mir ne uspostavi što je prije moguće".
Ranije tijekom dana turski predsjednik i njemačka kancelarka Merkel otvorili su kampus tursko-njemačkog sveučilišta u Istanbulu, što je Erdogan popratio izrazima prijateljstva prema Merkel, dok je ona tom prigodom istaknula važnost obrazovanja ne samo u svrhu integracije izbjeglica u zemlje koje su ih udomile, nego i kao preduvjet izgradnje njihovih domova po povratku u vlastitu zemlju.
Turska je na temelju sporazuma s EU-om 2016. prihvatila 3,6 milijuna sirijskih izbjeglica.