Kada je Naša stranka, u nedostatku vlastitih kadrova, odlučila da zadrži Enisa Džafića na čelu Željeznica FBiH, taj potez nikome nije bio najjasniji.
Znalo se da je riječ o osobi koja je u prošlosti bila birana iz kvote SDA, ali koja umije da se prilagodi svim okolnostima zarad pozicije.
Ipak, Enis Džafić nije neko ko je poznat po značajnim poslovnim uspjesima, nego kao neko ko vodi najvećeg poreskog dužnika, pa se njegov nerad vrlo brzo obio Našoj stranci o glavu.
Zbog toga je predsjednik Naše stranke Edin Forto zatražio od Vlade FBiH njegovu smjenu.
Besplatna sanacija
Za nekog ko nije upoznat s (ne)radom Džafića zaista zvuči šokantno da privrednici ponude besplatnu sanaciju pruge, jer su njihovi gubici daleko veći od rekonstrukcije, a da Džafić to svima prešuti i skriva se iza Vlade.
Da li je ovakav potez bio pod kontrolom opozicije ili je samo riječ o jednom bezobraznom neradniku, koji svojim potezima prijeti da ugrozi kompletnu ekonomiju, vrijeme će pokazati, ali opravdanja nema.
Situacija u Željeznicama FBiH u finansijskom smislu je na nivou onog u kojem je bila ekonomija Grčke prije 15-ak godina, a infrastrukturno kao lošiji dio Afrike. Posao mašinovođe se može svrstati u one koji idu u segment hrabrosti, zbog čestih iskakanja vozova iz šina.
Džafić se u februaru ove godine hvalio kako je ovo preduzeće ostvarilo neto dobit u 2023. godini od 18 miliona KM, no kada uporedimo to sa 20,5 miliona KM koje je izdvojila Vlada FBiH, jasno je da bi bez tih sredstava ovo preduzeće bilo u minusu.
Prema podacima koji su objavljeni za period do kraja 2023. godine, Željeznice FBiH su samo na osnovu poreza bile dužne 169.047.396,84 KM, od čega je na glavnicu otpadalo 156.240.557,12 KM.
Kreditna zaduženja
Iako su poreski dugovi nešto smanjeni zahvaljujući Vladi FBiH, ovo preduzeće ima i brojna kreditna zaduženja, o čemu je pisao i Ured za reviziju institucija u FBiH u izvještaju za 2020. godinu.
- Društvo je u bilješkama uz finansijske izvještaje objavilo postojanje neizvjesnosti u vezi sa sposobnošću da nastavi poslovati u neograničenom razdoblju zbog velikih obaveza po kreditima, neisplaćenih obaveza za doprinose, obaveza prema dobavljačima te nemogućnosti izmirenja tekućih obaveza tekućom imovinom – pisalo je u izvještaju.
Foto: Facebook