Milijader i bliski saradnik novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa Elon Musk je održao "intervju" s liderkom njemačke stranke AfD, koja predstavlja ekstremne desničare, Alice Weidel.
Iako je brendiran kao jedna vrsta intervjua, može se reći da je Musk održao prijateljski razgovor s Weidel, tokom kojeg nije bilo pitanja o brojnim spornim stavovima AfD-a, poput otvorene podrške Rusiji, vezama članova ove stranke s neonacističkim organizacijama u Njemačkoj, te teorijama zavjere koje su širili zvaničnici ove stranke.
Weidel je predstavljala stavove AfD-a o migrantima, ekonomiji, energiji i demokratiji u Njemačkoj, dok je Musk većinom njene stavove podržavao, bez postavljanja dodatnih pitanja.
Ponovio je svoje tvrdnje da "samo AfD može spasiti Njemačku", što su brojni političari u ovoj zemlji, ali i u Evropskoj uniji, identifikovali kao otvoreni utjecaj na demokratske procese, imajući u vidu da će se u Njemačkoj održati parlamentarni izbori u februaru.
Istini za volju, Musk je zamolio Weidel da pojasni "zbog čega se AfD u medijima identifikuje kao ekstremno desna stranka", a liderka ove stranke je krenula u monolog kako je lider nacističke Njemačke Adolf Hitler bio "socijalista i komunista", te da "on nije bio desničar i konzervativac."
U istom odgovoru je Weidel kao "podržavaoce Hitlera i njegovih antisemitiskih ideja" proglasila "medije koji podržavaju Hamas", palestinsku grupu koja je u sukobu s Izraelom od 7. oktobra 2023. godine. Pored toga, u više navrata je insinuirala da je "sigurnost Jevreja u Njemačkoj ugrožena" zbog propalestinskih protesta, te da je AfD "jedina stranka koja ih može zaštititi."
Naravno, u svom odgovoru Weidel se nije očitovala o činjenici da su brojni visokorangirani članovi AfD-a članovi neonacističkih organizacija. Posljednji primjer za to je Maximilian Krah, koji je trebao predvoditi AfD u izborima za Evropski parlament u junu 2024. godine, a koji je napustio tu poziciju nakon što je izašao njegov intervju u kojem je rekao da "nisu svi članovi SS-a bili kriminalci."
Pored toga, treba istaći i slučaj Rolanda Hartwiga, koji je bio blizak saradnik upravo Alice Weidel, dok u medijima nije objavljeno da je učestvovao na sastanku neonacističke organizacije. Tada je, pod pritiskom javnosti u Njemačkoj, Hartwig podnio ostavku na poziciji u timu liderke AfD-a.
Podsjetimo, ovaj razgovor je bio i pod prismotrom tehnoloških eksperata iz Evropske unije, zbog činjenice da je Musk u prethodnih nekoliko sedmica više puta svojim objavama pokušao utjecati na demokratske procese u državama članica ovog bloka. U slučaju da se, u kontekstu ovog razgovora, pronađu kršenja ovih pravila, Muskova društvena mreža X je pod prijetnjom da bude zabranjena u EU.