Šta je naredni korak, za N1 je pojasnio ekspert ustavnog prava, Nurko Pobrić.
"Može se odluka komentarisati bar na dva načina; Ustavni sud BiH je ovdje striktno tumačio Ustav, te se proglasio nenadležnim. U nekim drugim slučajevima, Ustavni sud je razmatrao ustavnost drugih općina i ulazio je u meritum stvari, odlučivao je da li su odredbe pojedinih statuta ustavne ili ne. Iako se statuti gradova/općina razlikuju od provedbenog akta CIK-a. Prema tome, Ustavni sud je mogao da donese takvu odluku. Bliži sam da je odluka ispravnija, nego da su počeli raspravljati o ustavnosti odluke. Radi se o provedbenom aktu u kojem stoji da poslije svakih izbora CIK vrši preračun broja delegata u Domu naroda Parlamenta FBiH", kazao je.
Da li je Ustavni sud trebao razmatrati odluku?
"Dakle , Ustavni sud mora razmatrati sve ono što mu dođe. Druga je stvar kako će on odlučiti. Što se tiče Suda BiH tu postoji jedna mogućnost i hipotetički ovo upustvo je moglo doći pred Sud BiH ali onda bi se samo ispitivala zakonitost. Mogao bi ispitivati pod određenim procesnim pretpostavkama da li je u skladu sa zakonom, tj. Izbornim zakonom",dodao je Pobrić.
Šta slijedi poslije?
"Slijedi konstituisanje Doma naroda što je očito iz prakse. Čak i prije donošenja ovog upustva, to su učinile neke skupštine, tako da smatram da će Dom naroda federalnog parlamenta biti konstituisan", ističe Pobrić.
Još je dodao:
"Ustavni sud FBiH nije nadležan da ispituje ustavnost bilo kojeg propisa, zakona koji je državnog karaktera. On ispituje zakonitost federalnih procesa".