Dvostruki aršini evropskih moćnika: Više od polovine članica EU ne bi mogle ispuniti uslove postavljene Zapadnom Balkanu

asd
Analitičari smatraju da 18 miliona stanovnika Zapadnog Balkana ne predstavljaju nikakvu prijetnju integraciji od 450 miliona stanovnika

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) objavio je novu analizu u kojoj se bavi unutrašnjim pitanjima u Sjevernoj Makedoniji. Najavljuju povratak stranke VMRO-DPMNE na vlast na narednim općim izborima, te odlazak premijera Zorana zaeva nakon višegodišnje vladavine u ovoj državi.

Ova analiza se, istovremeno, bavi i odnosom Evropske unije prema zemljama Zapadnog Balkana. Upravo je taj odnos Eu ocijenjen kao glavni razlog što Rusija, ali i druge države poput Turske i Kine, ostvaruju sve veći uticaj u ovom dijelu Evrope.

- Evropski čelnici često izražavaju retoričku podršku Zapadnom Balkanu i njegovom evroatlantskom putu navodno pokazujući zabrinutost zbog utjecaja pojedinih država u regionu, prije svega Rusije, Kine i Turske. EU svojom politikom (ne)proširenja faktički potiskuje države Zapadnog Balkana u „zagrljaj“ Rusije.

Eksperti upozoravaju, da već sada 15 država članica EU ne bi moglo u potpunosti ispuniti uvjete za članstvo, koji se traže od država Zapadnog Balkana. Pri tome se navodi kako su Bugarska i Rumunija primljene u članstvo, ali i Hrvatska, kojima su pogledali „kroz prste“ prilikom njihovog punopravnog učlanjena. Čak je 2004.godine u punopravno članstvo primljeno 9,5 država, jer je primljena samo polovina Kipra. 

(Ne)djelovanje EU je najilustrativnije na primjeru dijaloga između zvaničnog Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa u kojem je EU posrednik. Iako je tzv. Briselski sporazum potpisan 19.aprila 2013.godine on najvećim dijelom nije implementiran. EU je vodila dijalog nespremna i poprilično netransparentno, dok na drugoj strani EU konstantno p(r)oziva države Zapadnog Balkana na transparentnost. To se pokazalo i kod slučajeva utaje poreza za pojedine transnacionalne kompanije, a koje su se dešavale u članici EU, Luxembourgu, u vrijeme kada je premijer te države bio bivši predsjednik Evropske komisije Jean-Cloud Juncker (EPP). Brojni su primjeri netransparentnosti i diskutabilne uloge EU u međunarodnim odnosima.

Analitičari smatraju, da 18 miliona stanovnika Zapadnog Balkana ne čini polovinu stanovništva Poljske i da ne predstavljaju nikakvu prijetnju integraciji od 450 miliona stanovnika i da se mogu relativno brzo integrirati u EU ukoliko bi postojala politička volja od strane država članica EU. Pitanje proširenja EU je prvenstveno pitanje postojanja političke volje za proširenjem odnosno primanjem novih država u članstvo EU, navodi se u analizi IFIMES-a.