Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) objavio je novu analizu u kojoj se bavi unutrašnjim pitanjima u Sjevernoj Makedoniji. Najavljuju povratak stranke VMRO-DPMNE na vlast na narednim općim izborima, te odlazak premijera Zorana zaeva nakon višegodišnje vladavine u ovoj državi.
Ova analiza se, istovremeno, bavi i odnosom Evropske unije prema zemljama Zapadnog Balkana. Upravo je taj odnos Eu ocijenjen kao glavni razlog što Rusija, ali i druge države poput Turske i Kine, ostvaruju sve veći uticaj u ovom dijelu Evrope.
- Evropski čelnici često izražavaju retoričku podršku Zapadnom Balkanu i njegovom evroatlantskom putu navodno pokazujući zabrinutost zbog utjecaja pojedinih država u regionu, prije svega Rusije, Kine i Turske. EU svojom politikom (ne)proširenja faktički potiskuje države Zapadnog Balkana u „zagrljaj“ Rusije.
Eksperti upozoravaju, da već sada 15 država članica EU ne bi moglo u potpunosti ispuniti uvjete za članstvo, koji se traže od država Zapadnog Balkana. Pri tome se navodi kako su Bugarska i Rumunija primljene u članstvo, ali i Hrvatska, kojima su pogledali „kroz prste“ prilikom njihovog punopravnog učlanjena. Čak je 2004.godine u punopravno članstvo primljeno 9,5 država, jer je primljena samo polovina Kipra.
(Ne)djelovanje EU je najilustrativnije na primjeru dijaloga između zvaničnog Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa u kojem je EU posrednik. Iako je tzv. Briselski sporazum potpisan 19.aprila 2013.godine on najvećim dijelom nije implementiran. EU je vodila dijalog nespremna i poprilično netransparentno, dok na drugoj strani EU konstantno p(r)oziva države Zapadnog Balkana na transparentnost. To se pokazalo i kod slučajeva utaje poreza za pojedine transnacionalne kompanije, a koje su se dešavale u članici EU, Luxembourgu, u vrijeme kada je premijer te države bio bivši predsjednik Evropske komisije Jean-Cloud Juncker (EPP). Brojni su primjeri netransparentnosti i diskutabilne uloge EU u međunarodnim odnosima.
Analitičari smatraju, da 18 miliona stanovnika Zapadnog Balkana ne čini polovinu stanovništva Poljske i da ne predstavljaju nikakvu prijetnju integraciji od 450 miliona stanovnika i da se mogu relativno brzo integrirati u EU ukoliko bi postojala politička volja od strane država članica EU. Pitanje proširenja EU je prvenstveno pitanje postojanja političke volje za proširenjem odnosno primanjem novih država u članstvo EU, navodi se u analizi IFIMES-a.