Zapažen rezultat
Naime ,radi se o mladim Kladuščanima Abdulmeliku Pehliću i Semiru Šakanoviću te Ismiru Harambašiću iz Sanskoga Mosta. Na takmičenju koje je ove godine održano u Londonu ovi mladi Krajišnici predstavili su svoje startup projekte, a samim tim i Bosnu i Hercegovinu, te ostvarili zapažene rezultate.
Radi se o tri projekta, Whoopedu, HaBeetat i HRocket. Whoopedu projekt, čiji je kreator Abdulmelik, predstavlja set igrica edukativnog karaktera za djecu od 2 do 8 godina, aplikacija je u suštini podijeljena na osnovu dječijeg uzrasta: bebe, predškolski i školski uzrast.
- Svaka grupa sadrži šest igrica prilagođenih uzrastu, koje prate školski kurikulum, te dva certificirana kursa – kazao je on.
Abdulmelik je sa svojim projektom osvojio četvrto mjesto, što je ujedno i najbolji rezultat iz BiH.
Semirov HaBeetat startup predstavlja elektronske nosače za pčelinje košnice, koje posjeduju aplikaciju na osnovu koje se tačno može znati koliko ima meda na kojoj osnovi te temperatura u košnici. Semir ističe da na osnovu ovog Startupa, pčelari putem portala mogu razmjenjivati iskustva iz ove oblasti. HaBeetat je na startup igrama osvojio peto mjesto.
Nekoliko faza
Treći startup je HRocket Sarajevske kompanije „AntColony“ s Ismirom Harambašićem na čelu. Harambašić kroz HRocket, naprednim machine learningom, kroz nekoliko faza, bira najbolje kandidate za poslovne oglase. HRocket je na kraju zauzeo odlično osmo mjesto.