Dva dana sudovi nisu radili zbog dojava o bombama: Obični građani trpe zbog obijesti kriminalaca

.
Jedan uređaj za otkrivanje IP adrese košta 120.000, a automobil političara do 150.000 KM, kaže Sandi Dizdarević

 

Dva dana zaredom zbog dojava o bombama Kantonalni i Općinski sud u Sarajevu morali su obustaviti svoj rad, te brojni građani ponovo nisu mogli obaviti svoje aktivnosti u ovim pravosudnim institucijama.

Obični građani su tako već drugi dan morali da trpe obijest kriminalaca kojima se, očito, nije dolazilo na suđenje. Vijesti o dojavama bombi u Sarajevu postale su skoro svakodnevica, a s obzirom na to da ovaj trend traje već duže vrijeme, jasno je da adekvatnog odgovora nema.

 slučaju paraliziran je sud, što ovakvom obliku širenja nesigurnosti u društvu daje dodatnu težinu.

Obavezan pregled

- S obzirom na to da dojave stižu na različite adrese, radi se o različitim počiniteljima. U većini slučajeva, onaj koji prijavljuje u pravosudnim institucijama je neko ko taj dan ima postupak. Barem je do sada tako bilo. Govorimo o fenomenologiji kriminaliteta, ali ako neke službe stoje iza svega ovoga i radi se strateški, a da niko nije vrbovan ovdje već se radi lančanom reakcijom, onda imamo mnogo ozbiljniji problem – kaže Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije i bivši istražitelj.

Niz je pitanja koja nemaju odgovor, posebno ako su dosadašnje istrage pokazale da su počinitelji uglavnom maloljetne osobe.

- Nakon dojave potrebno je izvršiti evakuaciju, pa policija provodi KDZ pregled. Da li se uopšte raspolaže s opremom za KDZ pregled? Nakon toga dolazi uviđajna ekipa. To je već 50 ljudi koji su van stroja, odnosno redovnih poslova i zadataka. S druge strane, kolike su kazne ako su uopšte moguće za djecu koja to rade. Ako je u pitanju dijete do 14 godina, ne može mu se izreći kazna maloljetničkog zatvora. Da li djecu neko potiče na izvršenje krivičnog djela? Zašto se ne kazne njihovi roditelji na način da plate i troškove koji su nastali KDZ pregledom, obustavom sudskog postupka ili nastave u školi? Uz odgojnu mjeru, kao pomoćnu krivično-pravnu sankciju, pa kada se suoče s nekoliko desetaka hiljada maraka kazne, onda bi se drugačije razmišljalo – ističe Dizdarević.

Donirani aparati

Kao bitan segment izdvaja i opremu za lociranje poziva i počinitelja ovih krivičnih djela, jer iz policijskih agencija dolaze informacije da raspolažu aparatima koji su im donirani.

- Jedan aparat za otkrivanje IP adrese košta 100.000 – 120.000 KM. Jedno vozilo koje voze naši političari košta od 90.000 do 150.000 KM. I izađe menadžer jedne institucije i kaže da nema opremu, zastarjela je, a ono što imamo donirano je. Pa kupite je! – poručuje Sandi Dizdarević.

Odgođene hiljade ročišta

Prema podacima Općinskog suda Sarajevo, tokom 2022. godine zbog 14 lažnih dojava o postavljenim bombama odgođeno je čak 2.047 ročišta. U periodu od 1. januara do 23. maja 2023. godine, zbog 10 lažnih dojava u ovom sudu ukupno je odgođeno 1.239 ročišta.

Tome treba dodati i veći broj stranaka koje su bile uskraćene za usluge u Zemljišnoknjižnom uredu, Odjeljenju registra za upis pravnih lica te ostalim službama u okviru ovog suda.

Peh dvojice dojavljivača

Zbog dojave o bombi u Vrhovnom sudu FBiH prije dvije godine na po šest mjeseci zatvora sporazumno su osuđeni Eldin Kuka i Almir Osmanović.

Njima dvojici je u oktobru 2022. trebala biti izrečena presuda, ali na dan kada je trebao biti razmatran sporazum o priznanju krivice i oni se trebali naći na slobodi, ročište je odgođeno zbog dojave o bombi. Kuka i Osmanović su zbog dojave o bombi u pritvoru morali ostati još mjesec nakon čega su osuđeni i pušteni.