Građani Bosne i Hercegovine, koji su evakuisani iz Halepa u Siriji, danas će iz Turske doputovati u Bosnu i Hercegovinu, potvrdila je za agenciju Anadolija ambasadorica Bosne i Hercegovine u Ankari Mirsada Čolaković.
- Cijela priča u vezi s evakuacijom građana iz Sirije traje oko sedam dana. To je porodica koja ima dvoje djece. Dakle, tu su supruga i muž i dvoje djece. Muž govori naš jezik i ima naše papire, kao i njegov sin. Međutim, ti su pasoši istekli tako da sada dobijaju odgovarajuće dokumente s kojima će danas da polete za Sarajevo. Sletjet će oko 15.30 sati. Bilo ih je više, ali zbog bolesti dvije starije osobe nisu mogle da budu evakuisane. To se možda desi kasnije - pojasnila je Čolaković.
Podsjetila je da je ova porodica bila u Halepu u kojem je najteža situacija.
- Stalno su tražili mogućnost prebacivanja iz Sirije pošto imaju familiju u Bosni i Hercegovini. Tu imaju i određenu imovinu. Na kraju je Ambasada preuzela sve to, poslala svoje ljude dolje, sačekali su ih na sirijskoj granici - od Halepa prema Turskoj, preuzeli ih, smjestili ih na avion za Istanbul odakle će danas i poletjeti. U dobrom su stanju i jako su zahvalni - istakla je Čolaković.
U evakuaciji su učestvovali diplomatski službenici Ambasade Bosne i Hercegovine u Ankari uz podršku i instrukcije Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, te pomoć nadležnih turskih organa.
- Posebno bih istakla saradnju sa turskim ministarstvom vanjskih poslova i njihovim službama koje odobravaju ulazak stranih državljana na njihovu teritoriju i njihovu evakuaciju. Vrlo brzo su nam izašli u susret i kada je izvršena prva provjera. Imali smo još jednu sličnu situaciju kada je bila Gaza i kada su određeni Bosanci i Hercegovci išli u pravcu Libana i Bejruta. Tada nas je turska strana obavijestila da idu brodovi i da prioritet imaju turski građani, a da su na drugom mjestu građani Bosne i Hercegovine - naglasila je Čolaković.
Kazala je da je otac evakuisanog bh. državljanina iz Sirije bio na školovanju u Bosni i Hercegovini. Završio je fakultet u Bosni i Hercegovini, nakon čega je radio kao ljekar. Tu je živio desetak godina, a nakon toga su se vratili u Siriju.
- Na taj način je dobio je državljanstvo Bosne i Hercegovine - dodala je Čolaković.
Trenutno nemaju informacije koliko je državljana Bosne i Hercegovine u Siriji i koliko želi evakuaciju.