Jemenski pobunjenici Huti, koje podupire Iran i koji se već pet godina bore s vojnom koalicijom koju vodi Rijad, preuzeli su odgovornost za te napade na postrojenja goleme državne kompanije Aramca. No SAD im ne vjeruje.
Optužbe na račun Irana
Nema nijednog dokaza da taj "napad bez presedana na svjetsku opskrbu energentima" dolazi iz Jemena, komentirao je u subotu američki državni tajnik Mike Pompeo izravno optužujući Iran da stoji iza napada i istaknuvši da će Sjedinjene Države učiniti sve kako bi osigurale opskrbu tržišta.
Teheran je te optužbe ocijenio nerazumnima i neshvatljivima preko glasnogovornika ministarstva vanjskih poslova Abbasa Moussavija, koji je dao do znanja da im je cilj opravdati buduće djelovanje protiv Irana.
Irak je, pak, zanijekao bilo kakvu povezanost s napadom pošto je Wall Street Journal objavio da američki i saudijski dužnosnici ispituju mogućnost da su rakete na naftna postrojenja ispaljene iz Iraka.
Saudijski prijestolonasljednik Mohammed ben Salmane, čija je zemlja velik regionalni suparnik Irana, upozorio je da je Rijad "spreman i kadar" odgovoriti na taj "teroristički napad".
Trump prijeti vojnom intervencijom
Američki predsjednik Donald Trump napisao je na Twitteru da SAD "ima razloga vjerovati da zna" tko je odgovoran za napad na saudijsko naftno postrojenje i da se priprema oružana intervencija ovisno o potvrdi.
"Napadnuta je zaliha nafte Saudijske Arabije. Postoji razlog da vjerujemo da znamo tko je krivac, spremni smo za oružani napad ovisno o potvrdi, ali čekamo da od Kraljevstva čujemo za koga oni vjeruju da je bio uzrok ovog napada i pod kojim uvjetima ćemo nastaviti", napisao je Trump.
Trumpov tvit aludira na američku vojnu intervenciju nakon subotnjeg napada na saudijsko naftno polje.
Američki predsjednik je koristio sličnu terminologiju u lipnju kada je objavio da je otkazao napad na Iran iako je bio spreman za to.
Ko je odgovoran za napad?
"Napadi dronovima na dva postrojenja naftne tvrtke Aramco u pokrajinama Abkaiku i Kuraisu u subotu izazvali su požare i smanjenje proizvodnje, a odgovornost za taj napad preuzeli su jemenski pobunjenici Huti, inače povezani s Iranom, koji su rekli da je napade izvelo deset dronova.
No razmjeri ovog napada i preciznost koja je demonstrirana značili bi nagli i značajni porast sposobnosti Huta pa ni SAD, ni Saudijska Arabija ne vjeruju da su oni uistinu odgovorni za taj napad", piše CNN.
Napad dronovima na najveće naftno postrojenje u Saudijskoj Arabiji srezao je proizvodnju za, procjenjuje se, više od 5 milijuna barela dnevno ili 5 posto ukupne proizvodnje u svijetu. Zbog toga su porasle geopolitičke tenzije u toj naftom bogatoj regiji, a ojačala su i strahovanja od oštrog pada ponude na tržištima nafte.
Snažan skok cijena nafte
Kao posljedica napada cijene nafte na svjetskim tržištima skočile su u ponedjeljak više od 10 posto, na najviše razine u četiri mjeseca.
Na londonskom je tržištu cijena barela jutros skočila 13 posto, na 68,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 15 posto, na 60,90 dolara.
The Wall Street Journal i američka mreža CNN pišu, pozivajući se na neimenovane izvore, da je Saudijska Arabija smanjila proizvodnju za 5,7 milijuna barela na dan, što je gotovo polovina njezine cjelokupne proizvodnje, odnosno 5 posto ukupne svjetske proizvodnje.
Saudijska Arabija dnevno proizvodi oko 10 milijuna barela nafte, a izvozi oko 7 milijuna barela.
''Vijest o napadima dronovima na saudijsko naftno postrojenje odjeknut će na svjetskim tržištima ovoga tjedna'', kaže Ray Atrrill, strateg u Nacionalnoj banci Australije.