Drastičan pad broja stanovnika u BiH

.
Bosna i Hercegovina suočava se s dramatičnim padom broja stanovnika, a nastave li se sadašnji trendovi u toj će zemlji za manje od 50 godina živjeti tek nešto više od milion i pol ljudi, rezultat je analize koju je u četvrtak objavio ured Populacijskog fonda UN (UNPF) u Sarajevu.

 

U analizi koju su pod okriljem UNPF-a radili češki i bosanskohercegovački ekonomski i demografski stručnjaci stoji kako ta država od posljednjeg popisa 2013. u prosjeku godišnje gubi oko 25 hiljada stanovnika koji odlaze živjeti i raditi u inostransvo.

“Rezultati prognoze pokazuju da će u narednih pet desetljeća ukupan broj stanovnika BiH vjerojatno padati gotovo linearno. Pod pretpostavkom da je krajem 2020. bilo 3,47 miliona stanovnika, ukupan broj stanovnika bi trebao iznositi oko 1,56 milion… do 2070. godine”, navodi se u dokumentu uz dodatak kako bi u najoptimističnijem scenariju maksimalni broj stanovnika tada mogao biti najviše 1,8 miliona.

Već s dosadašnjim trendom smanjenja broja stanovnika u BiH je udio djece smanjen s 22,4 na 19,3 posto, a udio starijih osoba povećan s 14,0 na 17,2 posto. Sve očekivane promjene predstavljaju pad ukupnog broja stanovnika BiH za oko 55 posto do 2070., a projekcija je kako će broj mladih padati čak i brže od pada ukupnog broja stanovnika kojih će u narednih pola stoljeća svake godine biti manje za 33 do 45 hiljada.

Još više razloga za zabrinutost izaziva procjena da će smanjenje ukupnog broja stanovnika pratiti dramatičan nastavak starenja stanovništva. Tako se očekuje da će 2070. godine srednja dob stanovništva porasti sa sadašnje 42 godine na otprilike 54 godine. Ženska populacija Bosne i Hercegovine tada bi trebala u prosjeku imati oko 56 godina, a muška populacija oko četiri godine manje. To u konačnici znači kako će 2070. godine u BiH biti samo oko 680 hiljada stanovnika produktivne dobi. Broj djece i adolescenata do navršenih 19 godina života vjerojatno će pasti sa 669 tisuća u 2020. na oko 350 hiljada nakon prvih 30 godina i na približno 230 hiljada na kraju prognostičkog razdoblja.

U narednih 30 godina bi se kontingent starijih osoba s nešto manje od 600 hiljada osoba u 2020. godini trebao povećati na preko 820 hiljada osoba u dobi od 65 i više godina, stoji u analizi.

Gotovo četvrtina stanovnika BiH će 2070. godine biti starija od 85 godina. Sve će to imati ogromne posljedice po ekonomsku stabilnost i održivost zemlje jer će biti sve manje prihoda, a rast će troškovi za isplate mirovine i zdravstvenu skrb. UNPF pozvao je vlasti u BiH da stoga odmah revidiraju postojeće razvojne politike i strategije na svim razinama i uključe analizu stanovništva i demografske mjere u svaki aspekt humanog razvoja.