Podsjetio je kako je Dejtonski sporazum zaustavio rat u BiH, no, naglasio je da je ostavio "dva entiteta s tri konstitutivna naroda, gdje najmalobrojniji narod, Hrvati, moraju tražiti svoje mjesto u ambijentu kada vas svi ne razumiju".
- Činjenica je da je u posljednjih nekoliko godina to razumijevanje u međunarodnoj zajednici došlo na svoje mjesto, da se uvažava realnost kako BiH može preživjeti isključivo kao moderno evropsko društvo, u kojem će se osigurati potpora i ravnopravnost tri konstitutivna naroda - ocijenio je Čović.
Dodao je kako se nastoji homogenizirati hrvatsko nacionalno biće u BiH i u posljednje vrijeme, uz pomoć Vlade Republike Hrvatske, u tome i uspijeva, pri čemu postoje jasne smjernice kako u idućih desetak godina izgraditi društvo u kojem niko od Hrvata neće imati razloga odlaziti.
Naglasio je kako je, prema posljednjem popisu stanovništva 2013. godine, u BiH živjelo 545.000 ili 15,4 posto Hrvata od ukupno 3,5 miliona stanovnika BiH. Procijenio je da danas u BiH živi gotovo 3 miliona stanovnika, a broj Hrvata se smanjio na oko 450.000.
Smatra da je demografski problem i Republike Hrvatske i Hrvata u BiH zajednički te će se napraviti zajednička demografska strategija hrvatskog naroda, koja bi u konačnici morala dati rezultate i obrnuti negativne demografske trendove, javila je Hina.