SARAJEVO (AA) – Donacijom Crvenog polumjeseca Turske drastično su poboljšani uvjeti za smještaj migranata u Unsko-sanskom kantonu, istaknuto je danas u Sarajevu na sastanku predstavnika Crbenog križa BiH sa ambasadorom Republike Turske u BiH Haldunom Kocom i predstavncima Crvenog polumjeseca Turske, javlja Anadolu Agency (AA).
Ambasador Turske Koc i koordinator Crvenog polumjeseca Turske za BiH Goksen Yenigul sastali su se u Sarajevu sa generalnim sekretarom Crvenog križa BiH Brankom Lekom. Sastanku su prisustvovali i predstavnik Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica BiH Željko Lalić, predsjednik Predsjedništva Društva Crvenog križa BiH Rajko Lazić, te generalni sekretar Crvenog križa Federacije BiH Namik Hodžić.
Tokom sastanka istaknuto je kako BiH i Turska u oblasti humanitarnog rada imaju veoma razvijenu saradnju, na što ukazuje i prošlogodišnje potpisivanje Memoranduma o saradnji u Ankari, između dvaju sestrinskih organizacija Crvenog polumjeseca Turske i Crvenog križa BiH.
Kada je riječ o donaciji Crvenog polumjeseca Turske koja se odnosi na poboljšanje uslova smještaja migranata, istaknuto je kako je ovo najveća i najznačajnija donacija jednog nacionalnog društva.
Ono što su predstavnici Crvenog križa BiH posebno istakli kao značajno u saradnji s Crvenim polumjesecom jeste činjenica da je Turska zemlja koja je do sada prihvatila više miliona sirijskih izbjeglica, te da je u tom kontekstu za njih vrlo korisno i iskustvo koje ova zemlja ima u borbi s migrantskom krizom. Predstavnici Crvenog križa BiH zahvalili su se ambasadoru i predstavnicima Crvenog polumjeseca Turske.
- Koc: Vrlo značajna razmjena iskustva -
Ambasador Republike Turske u BiH Haldun Koc istakao je kako njegova zemlja i BiH imaju vrlo dobre odnose i saradnju, a to se, kako je rekao, ponajbolje moglo vidjeti tokom katastrofalnih poplava 2014. godine, kada su brojne turske organizacije pravovremeno djelovale i pružile podršku BiH.
"Pravi prijatelji poznaju se u teškim vremenima. BiH je danas suočena s migrantskom krizom i predstavnici turskog Crvenog polumjeseca su pružili podršku ovoj zemlji", rekao je Koc, naglasivši kako će zahvaljujući ovoj podršci migranti u Unsko-Sanskom kantonu, ali i drugim dijelovima BiH, lakše ući u zimski period.
Dodao je kako je u devet šlepera iz Turske stigla zimska oprema potrebna za smještaj migranata, te da će zasad biti obezbijeđen smještaj za ukupno 3.400 osoba, od čega 2.200 u Bihaću, te smještaj za po 600 osoba u Sarajevu i Mostaru.
Ambasador je podvukao kako je ovo istovremeno i razmjena iskustva.
"Turska je zemlja koja se već godinama suočava s problemom izbjegličke krize i zemlja koja na vrlo učinkovit i uspješan način izlazi na kraj s tim problemom. To je svakako jedno iskustvo. Naše organizacije, u ovom slučaju Crveni polumjesec, svoja iskustva prenose i u BiH. To je svakako ono što treba istaknuti jer je iskustvo u ovom slučaju od velikog značaja", naglasio je Koc.
Podsjetio je i na činjenicu da će Crveni polumjesec u narednom periodu otvoriti i svoj ured u BiH, te poručio kako je to veoma značajno u kontekstu da misija predstavnika Crvenog polumjeseca neće biti samo u kriznim situacijama, već i pomoć ugroženim kategorijama.
- Svaka obitelj će imati svoj mali dom -
Generalni sekretar Crvenog križa BiH Branko Leko kazao je kako sa Crvenim polumjesecom imaju dugogodišnju saradnju.
"Tokom naše posjete Ankari, mi smo na terenu mogli vidjeti aktivnosti Crvenog polumjeseca u pomoći migrantima, posjetili smo migrantske centre i vidjeli na terenu sve te aktivnosti kako radi turski Crveni polumjesec", rekao je Leko.
Na pitanje koliko je doprinijela turska donacija u rješavanju migrantske krize, Leko je rekao kako ona predstavlja značajan doprinos, na način da se dostojanstevnije mogu zbrinuti migranti.
"Ovi šatori će omogućiti koliko-toliko jedan pristojniji obiteljski život. Faktički, svaka obitelj će imati jedan svoj mali dom", rekao je Leko, te dodao:
"Ovom donacijom su drastično poboljšanji uvjeti za smještaj migranata. Posebno nas raduje činjenica da će dio ovih logističkih kapaciteta ostati u našem vlasništvu, odnosno da će biti korišteni u slučaju potrebe."
Ekipe Crvenog polumjeseca Turske i Crvenog križa BiH započele su jučer sa postavljanjem šatora za migrante u prihvatnom migracionom centru u nekadašnjoj fabrici rashladnih uređaja "Bira" u Bihaću.
Konvoj humanitarne pomoći turske humanitarne organizacije Crveni polumjesec stigao je u utorak u Bosnu i Hercegovinu, a riječ je o pomoći namijenjenoj migrantima koji su smješteni u privremene kampove nakon što na putu ka evropskim zemljama nisu uspjeli preći granicu ka Hrvatskoj.
Riječ je o 22 velika šatorska krila, 300 šatora različitih dimenzija, 10.000 deka, hiljadu kuhinjskih setova i dvije mobilne kuhinje. Migranti će dobiti i zimsku odjeću.