Vijenac su u ime institucija Republike Srpske položili predsjednik Srpske Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i ministri u Vladi Srpske Duško Milunović i Petar Đokić.
"Da nije bilo ove operacije pitanje je da li bilo Republike Srpske. Neprijatelji, muslimani i Hrvati pomognuti međunarodnim faktorom htjeli su da nas zatvore kako bi se predali ili asimilrali, ali u tome nisu uspjeli i zato neka živi Republika Srpska", rekao je Dodik na obilježavanju 30 godina od operacije "Koridor".
On je naglasio da su Srbi u operaciji "Koridor" imali velike generale Momira Talića i Novicu Simića, ali i svoju vojsku i policiju.
"Republika Srpska je formirana 9. januara, što je bilo od presudnog značaja. Srpska je jedini uslov našeg opstanka i dok se ona vidi ovdje će živjeti Srbi", dodao je Dodik.
Predsjedniva Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je proboj koridora simbol herojske borbe srpskog naroda za slobodu i opstanak na ovim prostorima, i bitka kojom je udahnut život Republici Srpskoj.
"Ona je vječni podsjetnik na podvige koje smo u stanju postići onda kada smo složni, jedinstveni, okupljeni oko nacionalnih interesa i naše Republike Srpske", rekla je Cvijanovićeva u obraćanju na obilježavanju 30 godina od operacije "Koridor".
Cvijanovićeva je poručila da je zbog toga zajednička dužnost institucija i svih pojedinačno da odlučno brane ono za šta su se izborili najbolji u srpskom narodu.
"Da u ovim izazovnim vremenima složno stanemo iza najvažnijih nacionalnih interesa i jasno podvučemo zajedničke crvene linije. Linije ispod kojih nikad ni po koju cijenu nećemo ići, koliko god da su snažni napadi i pritisci sa kojima se suočavamo", rekla je Cvijanovićeva.
Operaciju "Koridor", čijim završetkom je uspostavljena veza sa Srbijom i Srpska dobila kompaktnu teritoriju, izvele su snage 1. Krajiškog korpusa, Istočnobosanskog korpusa i policije Republike Srpske Krajine, a komandant operacije bio je tadašnji komandant 1. Krajiškog korpusa general Momir Talić.
Odluka o proboju Koridora donesena 18. juna 1992. godine, da bi se deblokirao zapadni dio Republike Srpske, koji je bio odsječen 42 dana, a u okruženju je bilo oko milion i po stanovnika.
Direktan povod za akciju "Koridor života" bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
Akcija je počela nakon što su snage HVO-a, zauzimanjem Modriče, presjekle kopneni put između zapadnog dijela Srpske i tadašnje SAO Krajine sa istočnim dijelom Srpske i Srbijom.
Vojna operacija "Koridor 92" trajala je od 14. do 28. juna na području Posavine i omogućila je spajanje zapadnih dijelova Srpske i Republike Srpske Krajine sa ostatkom Srpske i Srbijom, a kompletna akcija završena je 6. oktobra izlaskom srpske vojske na rijeku Savu.
Foto:Mondo.ba