Novoizabrani član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda Milorad Dodik tvrdi da će novoizabrani članovi ove institucije Šefik Džaferović i Željko Komšić unijeti ratnu politiku u Predsjedništvo.
- Jasno je da oni unose svoje ratne politike, a pogotovo Komšić, koji smatra da je njegov pogled na BiH jedini moguć. Naravno da nije. Ustavna pozicija BiH su dva entiteta i tri konstitutivna naroda i to bi trebalo biti jasno ispoljeno i vidljivo u ovoj zemlji - rekao je Dodik za "Glas Srpske".
Komentirajući informaciju o ratnoj prošlosti ova dva člana Predsjedništva BiH, Dodik kaže da je ta prošlost nešto što bi trebale tretirati pravosudne institucije koje ne rade svoj posao, a istovremeno su i neustavne.
- Ustav je neprikosnoven dokument. Svi drugi dokumenti trebalo bi biti izvedeni iz Ustava. Naravno da je to otežavajuća priča kada je riječ o ratnoj prošlosti - naveo je Dodik i napomenuo da su, što se tiče ratne prošlosti, te stvari morale odavno biti riješene, a odgovorni procesuirani.
On očekuje da kolektivno rukovodstvo BiH radi u skladu s Ustavom i smatra da, ukoliko se svi budu pridržavali ovoga, neće biti problema u radu Predsjedništva BiH.
- Predstavljat ću srpski narod i Republiku Srpsku i moj stav će biti vrlo jasan o svim pitanjima koja budu na dnevnom redu. Republika Srpska je primarna u mojoj političkoj agendi i ništa drugo. Ukoliko bude moguć dogovor, Predsjedništvo BiH će funkcionirati, a ukoliko ne bude - šta da radimo - kategoričan je Dodik.
Na pitanje očekuje li da će biti opstrukcija, Dodik kaže da je opstrukcija već urađena urušavanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH.
- Sada imamo ustavni tekst koji je jasan i sasvim drugu praksu koja je nastala kršenjem mnogih odredbi tog ustava. Kao razumni ljudi morali bismo vratiti stvari u ustavne okvire. Nije ustavno da visoki predstavnik nametne zakone i i ako Parlament BiH donese neki zakon, a da nije u skladu s Ustavom, kao što je Zakon o Sudu i Tužilaštvu BiH - rekao je Dodik.
On je u izjavi za "Večernje novosti" naglasio da će svaki put kada Džaferovića bude vidio u Predsjedništvu BiH, njegove prijedloge gledati kroz činjenicu da je bio svjedok smaknuća Srba, da je imao mogućnost da to spriječi, a da ništa nije uradio.
- I ništa se u mom stavu nije promijenilo u odnosu na raniji zahtjev partije koju predvodim (SNSD) u kojem smo tražili da odgovora za ratne zločine - kaže Dodik.
On je napomenuo da mu niko ne može pripisati da se tako ponašao prema Bošnjacima.
Dodik je podsjetio da je Džaferović u ratu bio načelnik Centra sigurnosti Zenica.
- Definitivno je Džaferović imao odgovornost, a postoje dokazi i izjave pojedinaca da su neposredno pored njega ubijali Srbe i da nije reagirao - rekao je Dodik.
On je naveo da je Džaferović, kao načelnik Centra, zataškavao podatke o zločinima odreda "El mudžahedin" i da do procesa protiv njega nikad nije došlo, iako je u ratnom periodu odobravao državljanstvo mudžahedinima u BiH koji su bili u tom odredu.
Dodik kaže da se sumnja da je obiman dio dokumentacije sklonjen i da je upravo Džaferović to učinio.