Patria je nedavno objavila priču da je Njemačka još u desetom mjesecu prošle godine dobila Janšin „non paper“ i da su se predstavnici vlasti ove zemlje o idejama iznesenim u njemu negativno izrazile. Čini se da autori „non papera“ koji su iskoristili dokazanu Janšinu spremnost da podržava radikalne desničarske inicijative ipak preračunali. Pogrešno su procijenili da bliski stavovi Njemačke i Rusije bazirani na ekonomskom interesu mogu biti i prekretnica u politici EU prema Balkanu.
Njemačka se ipak ne može olako ponovo uvući na teren fašizma zbog kojeg je u prošlosti platila visoku cijenu. Zaigrao se malo previše Dodik ohrabren činjenicom da mu se iz Tužilaštva BiH uporno gleda kroz prste, a iz EU nisu pratili sankcije koje su mu uvele SAD. Objektivno te sankcije Dodika i nisu previše zaboljele, ali uvođenje evropskih svakako bi. Možda jesu Nijemci bili jedna od kočnica za disciplinovanje Dodika, ali čini se da nakon igre s Janšom to više nije slučaj.
O sankcijama za Dodika se među najvažnijim zemljama u EU opet ozbiljno počelo razmišljati. Iz pouzdanih izvora bliskih administraciji u Briselu Patria saznaje da je već bilo nekoliko susreta na ovu temu. EU jeste komplikovana, čak i zaražena desničarskim radikalizmom, ali Dodik ipak nije kalibar političara koji se može neograničeno igrati s njihovim strpljenjem.
Ne sumnjamo da je Dodik dobio poruku i da je zato malo podvio rep. A i poruke preko Drine gdje ipak stoluje još uvijek veći Srbin od Dodika su bile puno umjerenije. Ako predsjednik Srbije Aleksandar Vučić može priznati da je s Balkana ipak teško ucjenjivati EU, onda i Dodik mora oboriti glavu. Majka Rusija možda snažnija nego ranije, ali Dodik zna da bi bilo kakve sankcije iz EU u ovom trenutku za njega bile šamar od kojeg se ne bi lako oporavio.