Svjedočenja prijedorskih žrtava: Djeca ubijena bez ikakvog razloga, bez krivnje

Jedan od gradova gdje su nad Bošnjacima i Hrvatima počinjeni zločini tokom posljednjeg rata je Prijedor. Sutra će se u ovom gradu sa velikom pažnjom pratiti presuda Radovanu Karadžiću. Prijedorčane najviše zanima da li će biti osuđen po tački optužnice koja ga tereti za genocid u ovom gradu.

Majke, sestre, supruge ubijenih i bivši logoraši u Kozarcu, nadomak Prijedora, sjećaju se strašne 1992. godine.

"Izbjegla sam. Bila u logoru u Trnopolju, pa izbjegli u Hrvatsku, pa kad se oslobodilo došli iz Hrvatske ovamo i eto".

Je li Vam neko od rodbine poginuo?

"33 bližih, čovjek, svekar, djever, bratići", navodi žrtva rata.

"Evo vidiš ovo. Ruka mi nije nikako dobra".

Jeste li bili u logorima?

"U Keratermu sam bio".

Koliko dugo?

"Četiri mjeseca i deset dana", navodi Muhamed Klifnić, bivši logoraš iz Kozarca.

"U Omarskoj, na Manjači i u Batkoviću"poručuje Mirsad Jaskić, bivši logoraš iz Kozarca.

Je li bio još neko od Vaše porodice u logorima?

"Bila su dva brata, oni se sada nalaze u Holandiji".

Prije rata u Kozarcu je živjelo oko 20.000 stanovnika, 95 posto bošnjačke nacionalnosti. Za svega nekoliko dana u avgustu 92. većina je protjerana, a ubijeno je više od 1.200 Kozaračana.

"Evo vidite i sami da ima i stogodišnjaka i maloljetne djece koja su ubijena bez ikakvog razloga, bez ikakve krivnje", kaže Emsuda Mujagić, Udruženje žena Srcem do mira.

Zarobljeni Kozarčani ubijani su i u logorima i na Korićanskim stijenama, prenosi N1.

Spomenik u Kozarcu podignut je u znak sjećanja na 1.260 ubijenih Bošnjaka iz ovog mjesta, za tijelima njih 200 se još traga. kroz prijedorske logore prošlo je oko 30.000 Bošnjaka i Hrvata, a na teritoriji ovog grada ubijeno je 102 djece bošnjačke, hrvatske i troje srpske nacionalnosti.

Za zločine počinjene u Prijedoru tokom rata do sada je pravosnažno osuđeno više od 50 pripadnika bivše vojske i policije RS. 
Presudu Radovanu Karadžiću koji je prvostepeno osuđen na 40 godina zatvora i oslobođen optužbe za genocid u Prijedoru, Bošnjaci iz ovog grada kažu, pratiće sa velikom pažnjom.

"Ako se potvrdi bićemo iznenađeni u pozitivnom smislu, ako se ne potvrdi bićemo razočarani i biće to još jedan šamar žrtvama", kaže Mujagić.

"Po meni postoji ta institucionalna odgovornost koja bi trebala da se gleda. ta ista policija je i dan danas, vojska je eto malo rasformirana, ali šta će ta presuda praktično donijeti. Bojimo se da neće biti osuđen za genocid, jer bi to puvuklo i sva druga pitanja kao što je opstojnost Republike Srpske", poručuje Ermin Blažević iz UG "Optimisti 2004" Kozarac.

Ratne godine u Prijedoru su obilježili zloglasni logori. Trnopolje se pamti po potresnoj slici izgladnjelog logoraša Fikreta Alića, čovjeka sa žice. Keraterm po jednoj noći u kojoj je ubijeno preko 200 Bošnjaka. Logor Omarska, među posljednjim je zatvoren. Za sto dana kroz njega je prošlo 3.000 zarobljenika, ubijeno je njih 700.