Od početka godine cijene pojedinih komunalija drastično su skočile. U strahu da će i dalje divljati, brojni građani odlučili su otkazati usluge pojedinih javnih preduzeća. Oni koji to planiraju uraditi narednih dana trebaju se naoružati strpljenjem jer procedura nije nimalo jednostavna.
Naprotiv, treba izdvojiti dosta novca, prikupiti obimnu dokumentaciju, stajati u redu ispred šaltera gdje se predaju zahtjevi... Međutim, to nije garant da će vam iz preduzeća pozitivno odgovoriti na molbu.
Istražili smo za vas kakva je procedura otkazivanja usluga u preduzećima "Vodovod i kanalizacija" (ViK), "Toplane", "Rad"...
Volume 0%
Blindiranje priključka
- Korisnici naših usluga, domaćinstva i preduzeća s vlastitim priključkom, mogu izvršiti otkazivanje usluge preduzeća nakon sklapanja sporazuma s preduzećem i plaćanja troškova blindiranja priključka. Kada su u pitanju korisnici koji nemaju vlastiti priključak, naprimjer stanari u zgradama, preduzeće vrši samo odjavu članova domaćinstva. U tom slučaju korisnik lično ili putem ovlaštenog upravnika zgrade podnosi zahtjev, ali ostaje u obavezi da plaća fiksni dio cijene - kazali su iz ViK-a.
Portparol "Toplana" Irma Ašćerić za "Avaz" kaže da se zahtjev za otkazivanje usluge može podnijeti u njihovim centrima ili na protokolu u ulici Semira Frašte 22.
- Potrebna je samo lična karta korisnika. Ukoliko se stan vodi na nekog drugog, neophodna je punomoć. Ako vlasnik nikada nije stan preveo na svoje ime te i dalje računi dolaze na starog vlasnika, korisnik mora donijeti dokaz da je on sadašnji vlasnik, kako bi se izvršio prijenos, pa tek onda može uputiti zahtjev za isključenje sa sistema grijanja - ističe Ašćerić.
Godišnji odmori
Ni u preduzeću "Rad" procedura nije ništa jednostavnija. Naprimjer, građani koji žive u inozemstvu mogu odjaviti uslugu, ali ne mogu biti oslobođeni plaćanja. Moraju paušalno plaćati barem tri mjeseca. Obrazac za ovu uslugu predaje se na protokolu ili se, uz potrebnu dokumentaciju, pošalje na zvaničnu e-mail adresu preduzeća.
Onda ekipe izlaze na teren da provjere navode. Nakon toga korisnik prelazi u status ino građana, koji plaćaju uslugu za samo tri mjeseca, i to obično kada dolaze na godišnje odmore.
Dva zakona
Enver Hadžiahmetović, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, objašnjava da ovu materiju tretiraju kroz Zakon o komunalnoj djelatnosti i Zakon o potrošačima.
- Radi se o tehničkim pitanjima. Zbog toga svako preduzeće ima propise koji se moraju ispoštovati - naglašava Hadžiahmetović.
FOTO: AVAZ