Sudsko vijeće Kantonalnog suda Sarajevo (KSS) danas je oglasilo krivim Sanjina Sefića za teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog saobraćaja i krivično djelo neukazivanja pomoći osobi ozlijeđenoj u saobraćajnoj nesreći, te ga osudilo na jedinstvenu zatvorsku kaznu u trajanju od 14 godina i šest mjeseci (za teško krivično djelo 14 godina, a za neukazivanje pomoći jednu godinu).
Sanjinu Sefiću je usto izrečena sigurnosna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom ‘B’ kategorije u trajanju od pet godina, koja stupa na snagu od dana pravomoćnosti prvostepene presude, odnosno nakon izdržavanja izrečene sankcije.
Istovremeno, Sanjinova sestra Sara Sefić, Dino Alić, Amar Salihović i Saud Nišić oslobođeni su optužbi za pomoć počinitelju nakon počinjenja krivičnog djela.
Naime, Sud je nakon izvođenja i ocjene dokaza utvrdio, van razumne sumnje, da je Sanjin Sefić prouzročio saobraćajni udes 10. oktobra 2016. u ulici Zmaja od Bosne u Sarajevu, prošavši ‘golfom 6’ kroz crveno svjetlo na semaforu, u kojem su smrtno stradale Selma Agić iz Bugojna i Edita Malkoč iz Bosanske Krupe, studentice Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, a nakon čega je pobjegao s lica mjesta.
Međutim, prema obrazloženju presude, Sud smatra da Tužiteljstvo nije dokazalo da se prvooptuženi kretao vozilom brzinom od 105 klometara na sat, te je uzeo u obzir nalaz vještaka Milana Vujanića koji je konstatirao da se na temelju oštećenja vozila ne može utvrditi brzina kretanja vozila, kao i da je do kontakta stradalih s vozilom došlo na 8,6 metara od pješačkog prijelaza na raskrsnici ulica Zmaja od Bosne i Prve transferzale.
Kada se radi o izricanju i visini krivično-pravne sankcije za neukazivanje pomoći osobi ozlijeđenoj u saobraćajnoj nesreći, Sud je, kako je navedeno, bio vezan kvalifikacijom optužbe, prema kojoj se u konkretnom slučaju radi o lakšem obliku krivičnog djela.
U obrazloženju okolnosti koje su dovele do izricanja oslobađajuće presude za osobe koje je optužnica teretila za pomoć počinitelju nakon počinjenja krivičnog djela, Sud je imao u vidu zakonsku odredbu prema kojoj se za to djelo ne može kazniti bliska osoba, odnosno osoba koja je u srodstvu s počiniteljem, a što su u ovom slučaju odnosi na Sanjinovu sestru Saru Sefić.
Sud, nadalje, smatra da kada se radi o oslobađajućoj presudi izrečenoj Dini Aliću, Amaru Salihoviću i Saudu Nišiću, Tužiteljstvo nije predočilo dokaze na temelju kojih bi se, van razumne sumnje, moglo utvrditi da su oni počinili krivično djelo – pomoć počinitelju nakon počinjenja krivičnog djela.
Prema tužbenim navodima koje Sud nije mogao uvažiti, Sara Sefić, te Dino Alić i Amar Salihović, su u noći s 10. na 11. oktobra 2016. pomogli Sanjinu da pobjegne iz BiH, tako što su ga prevezli do graničnog prijelaza Uvac, nakon čega je Sefić postao nedostupan bh. organima gonjenja, te time počinili krivično djelo pomoć počinitelju nakon izvršenog krivičnog djela, dok se Saud Nišić tereti da je pomogao Sari Sefić, Aliću i Salihoviću nakon izvršenja krivičnog djela.
Inače, prvooptuženi Sanjin Sefić je nakon bijega u Srbiju, hapšenja i boravka u ekstradicijskom pritvoru u Novom Sadu, odnosno provođenja ekstradicijskog postupka, 9. januara 2017. godine izručen bh. pravosuđu.
Kako je rečeno, Sefiću će u izdržavanje kazne, nakon pravomoćnosti, biti uračunato vrijeme koje je proveo u pritvoru od 12. oktobra 2016. godine, a troškovi krivičnog postupka u ovom slučaju bit će izmireni iz budžeta Suda.
Oštećeni u ovom predmetu su s imovinsko-pravnim zahtjevom upućeni na parnicu.
Suđenje Sefiću i drugima počelo je 21. marta 2017. godine. Tokom glavnog pretresa saslušan je veći broj svjedoka i vještaka, te predočen određeni broj materijalnih dokaza, a postupak u ovom predmetu, s obzirom na okolnosti i posljedice, pobudio je veliko interesovanje javnosti.