Ako misle siledžijstvom, fizičkim napadima na ljude ostvariti političke rezultate, grdno se varaju. Ja se borim za Srbiju, ne plašim se njih, tajkuni hoće ponovo na vlast, jer se boje i jer su opljačkali cijelu Srbiju. Nije mi problem to reći javno, ljudi u Srbiji mogu vidjeti koliko su Đilas i Jeremić opljačkali, a Obradović je običan sitan fašist i nasilnik”, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na jučerašnjoj vanrednoj konferenciji za novinare, nakon što su u subotu navečer kada je grupa demonstranata upala u zgradu Radio-televizije Srbije protesti protiv njegove vladavine izmakli kontroli.
Dok je Vučić govorio, okupljeni su klicali: „Zdravo slobodni Beograde, zdravo slobodna Srbijo“. Čuli su se i povici „lopove“, „ostavka“, „gotov je“… Pozivali su Vučića i da iziđe i obrati se okupljenim demonstrantima, no on to nije učinio.
Politička situacija u Beogradu i Srbiji eskalirala je tokom proteklog vikenda nakon što su napetosti rasle iz sedmice u sedmicu.
U kojem smjeru sve to ide pokazao je i subotnji protest „1 od 5 miliona“, 15. u nizu, kada je dio demonstranata nasilno ušao u prostorije RTS-a. A sve je počelo kao i svaki prethodni protest kada su organizirane protestne šetnje Beogradom.
Plan je bio da u sklopu te šetnje demonstranti na dva sata blokiraju zgradu RTS-a i tako ukažu na činjenicu da državna televizija ignoriše proteste koji iz subote u subote okupljaju sve veći broj građana i šire se širom Srbije.
U jednom trenutku grupa demonstranata, među kojima je bio i predsjednik političke stranke Dveri Boško Obradović, ušla je u RTS. Za njima je krenuo dio protestanata, a onda su se u RTS-u našli i lideri opozicije.
– Mislim kako to, izuzev čina Obradovića, nije bilo planirano nego se sve dogodilo spontano – rekao je jedan beogradski novinar za Večernji list, koji je želio ostati anoniman, pojašnjavajući šta se događalo u subotu u RTS-u.
Na snimkama unutar prostorija RTS-a vide se demonstranti, Obradović koji se okupljenima obraća megafonom, ali i demonstrant s fantomkom preko lica kao i osoba s motornom pilom u rukama. Čuli su se i povici „Vučiću, lopove“, „Tražimo ostavke“, „Uhapsite Vučića“, „Bujoševiću, odlazi“ … Na fasadu zgrade RTS-a bačena su jaja. Okupljeni su prije svega tražili ostavku generalnog direktora RTS-a Dragana Bujoševića kojega smatraju jednim od najodgovornijih za to što državna televizija ne izvještava o demonstracijama, ali i za činjenicu što opozicija ne može dobiti priliku da iznese svoja mišljenja u njihovim programima. Zanimljivo je i kako je u vrijeme nasilnog ulaska demonstranata RTS normalno emitirao svoj program i puštao filmove i serije. Ubrzo se pojavila policija, žandarmerija kao i specijalna policija pa su demonstrante izveli iz zgrade pri čemu je jedna osoba i uhapšena.
– Najoštrije osuđujem nasilje Saveza za Srbiju i jednog dijela sudionika protesta „1 od 5 miliona“ koji su upali u zgradu RTS-a prijeteći novinarima i urednicima javnog servisa. Ovaj vandalski čin Đilasa, Obradovića, Jeremića jasno pokazuje da od prvog dana planiraju izazvati nerede želeći na nasilan način smijeniti legitimno izabranu vlast. Srbija je demokratska zemlja u kojoj građani imaju pravo mirno demonstrirati, ali niko nema pravo demolirati javni servis i ugrožavati živote novinara. Država neće tolerirati nasilje – rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić.
Poslije subotnjih događaja postavlja se i pitanje ko zapravo organizira protest „1 od 5 miliona“. Naime, protesti su započeli nakon što je pretučen lider političke stranke “Levica Srbije“ Borko Stefanović. Iz subote u subotu oni su bili mirni i održavali su se bez ijednoga incidenta, ali niko od političara nije se nametnuo kao nekakav lider opozicije u borbi protiv Aleksandra Vučića i vladajuće Srpske napredne stranke (SNS). Tokom upada u zgradu RTS-a kao lider demonstranata postavio se Boško Obradović koji predstavlja ultradesničarsku stranku Dveri. S obzirom na sve to, sada mnogi postavljaju i pitanje odlaze li protesti u Beogradu u neželjenom smjeru, odnosno, kreće li radikalizacija protesta koja bi mogla dovesti i do određenih sukoba na ulicama.
Vidjelo se to i danas kada se za vrijeme konferencije za novinare predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ispred zgrade predsjedništva održavao još jedan protest. Dok je Vučić govorio čuli su se razni povici i zvuci zviždaljki. Ponovno je došlo do naguravanja i koškanja s policijom, a bačen je i suzavac. Tražene su smjene čelnika RTS-a, ali i Vučića i cijele vlade Srbije. Demonstranti su prošli sve zaštitne ograde i probili se do samih ulaza u zgradu Vlade, gdje su im ulaz priječili policajci svojim tijelima. Koliko je situacija bila ozbiljna, govori i podatak da su novinari poslije konferencije morali ostati u zgradi predsjedništva jer su svi ulazi i izlazi bili blokirani. Demosntranti su najavili i to da ništa nije gotovo i da vlast u Srbiji treba očekivati nove proteste.
– Kada imate predsjednika koji odbija bilo kakav razgovor s opozicijom, a kojima je osnovni zahtjev da se preciziraju uvjeti izbora, onda je ovo očekivan scenarij. Izvještavanje medija u Srbiji je stravično. Nisu pomogle ni izjave Vučića koji dodatno podgrijava atmosferu. Govorilo se kako protesti nemaju rezultata, a samim tim niti svrhe. Sada se to sve mijenja – rekao je zastupnik u Skupštini Srbije Žarko Korać.
Ipak, usprkos svemu istaknuo je da ne očekuje eskalaciju situacije u Srbiji, ali i kako je definitivno subota 16. marta početak drukčijeg političkog puta u Srbiji i protesta koji dobivaju jednu sasvim drugu dimenziju.
– Činjenica je da protesti nemaju definirane i jasne lidere s tim da se u zgradi RTS-a isticao Boško Obradović koji je inače vrlo nasilan i agresivan. Međutim, pitanje je i koliko on građana zapravo predstavlja s obzirom na političku snagu svoje stranke – rekao je Korać dodajući kako uvijek treba imati na umu činjenicu da je teško kontrolirati masu i kako među ljudima uvijek ima i onih koji su spremni na sve. Dveri su na izborima dobile pet posto glasova i imaju sedam zastupnika u parlamentu koji ima 250 članova.
Govoreći o protestima i događanjima u Beogradu hrvatski politički analitičar Žarko Puhovski kaže kako nasilni protesti zapravo odgovaraju samo Aleksandru Vučiću i kako ih on raznim metodama, pa i svojim izjavama, na neki način i izaziva. I on kao problem ističe nedostatak političkih lidera protesta.
– Na protestima u Beogradu, kao uostalom i onima u Podgorici, Tirani ili Parizu, nema lidera pa je tako nejasno s kim će Vučić razgovarati ako protesti i daju nekakav rezultat. Ko je osoba koja će tada iznijeti neke zahtjeve demonstranata, artikulirati ih, ali i držati demonstrante pod kontrolom. Kada do toga dođe, među demonstrantima u Srbiji doći će do novih podjela – kaže Puhovski.
Zanimljivo je i to da nijedna ambasada u Srbiji nije na bilo koji način osudilo upad demonstranata u zgradu RTS-a što je, kako mnogi kažu, također više nego znakovito. Kada je riječ o protestima u Beogradu, treba imati na umu i činjenicu kako je i režim Slobodana Miloševića pao na sličan način.
Isto tako i danas se mnogi sjećaju i protesta na samom početku 90-ih kada je na ulice Beograda izašla i tadašnja JNA s tenkovima, piše Večernji list.