Tridesetak predsjednika država i vlada, među kojima su ruski predsjednik Vladimir Putin, talijanski i njemački predsjednici Serđi Matarela (Sergio Mattarella) i Frank-Valter Štajnmajer (Frank-Walter Steinmeier), mađarski i hrvatksi premijer Viktor Orban i Andrej Plenković, danas će u Parizu odati počast bivšem predsjedniku Žaku Širaku (Jacques Chirac).
On je, podsjetimo, umro u četvrtak u 86 godini života.
Vojna počast će se Širaku odati na Trgu časti u kompleksu "Les Invalides" uz prisustvo aktuelnog predsjednika Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) , a svečani obred služit će se u crkvi svetog Sulpicija.
Nakon ceremonije u 9:30 rezervirane samo za porodicu i odavanja vojne počasti u 10:45, kovčeg bivšeg šefa države krenut će iz Doma invalida u 11 sati u velikoj povorci, prenosi Dnevni avaz.
Ceremonija u crkvi svetog Sulpicija počet će u podne uz prisustvo porodice i država i vlada stranih zemalja.
Među stranim gostima bit će i politički čelnici koji su obnašali mandate u doba Širakovog mandata, poput bivšeg njemačkog kancelara Gerharda Šredera (Gerharda Schrödera) i bivšeg španskog premijera Hosea Luisa Zapatera (Jose).
Na svečanom obredu bit će i bivši francuski predsjednici Fransoa Oland (Francois Holande), Nikolas Sarkozi (Nicolas Sarkozy) i Valer Žiskar d'Esten (Valery Giscard d'Estaing).
Šefica ekstremne desnice Marin La Pen (Marinr Le Pen), čiji je otac Širaka proglasio neprijateljem, objavila je da neće doći na ceremoniju, nakon rezervi koje je porodica Širaka izrazila oko njenog prisustva.
Hiljade ljudi odalo poštu
Podsjetimo, hiljade su jučer odale počast Širaku u Domu invalida, ispred odra postavljenog na ulazu u katedralu "Saint-Louis des Invalides". Uz lijes prekrivenom plavo-bijelo-crvenom zastavom bila je velika fotografija bivšeg predsjednika.
Red građana protezao se na nekoliko stotina metara pa su organizatori odlučiti ljudima ostaviti otvoren pristup kroz noć na ponedjeljak, sve do 7 sati ujutro.
Od četvrtka do subote oko 5000 ljudi, među kojima velik broj mladih, upisali su se u knjigu žalosti, izražavajući divljenje čovjeku koji je 2002. skovao slogan "Naša kuća gori" upozoravajući na klimatske promjene, koji je rekao "ne" drugom ratu u Iraku 2003. i koji je priznao odgovornost Francuske za progon Židova.
Podsjetimo, Dom invalida mjesto je na kojemu je pokopan Napoleon Bonaparte, a koje je uobičajeno za održavanje ceremonija kada su u pitanju javne osobe, pripadnici vojske i sigurnosnih snaga.