Pušenje je i dalje vodeća bolest ovisnosti.
Brojne studije posljednjih decenija potvrdile su da konzumiranje duhana i duhanskih proizvoda, kao i izlaganje duhanskom dimu ili tzv. pasivno pušenje znatno doprinose oboljevanju, invalidnosti i prijevremenom umiranju u svim starosnim grupama, zbog čega se pušenje više ne smatra samo lošom navikom nego bolešću ovisnosti pod nazivom “sindrom ovisnosti o duhanu” .
Duhanski dim sadrži preko 4000 različitih hemijskih sastojaka, od kojih su najpoznatiji :
nikotin koji izaziva ovisnost, djelujući preko transmitera i receptora u mozgu dovodi do ovisnost podjednako jakoj kao kod droga, zbog čega je odvikavanje teško, sa brojnim simptomima i zahtjeva stručan nadzor i pomoć,
katran kojeg povezuju sa nastankom različitih vrsta raka,
iritansi koji dovode do pojačanog stvaranja sluzi, oštećenja funkcije pluća, učestalih infekcija i ponavljanja napada astme,
ugljični monoksid koji smanjuje snabdijevanje organizma sa kisikom i utiče na aterosklerotične promjene i ubrzava oboljenja srca i krvnih sudova.
Vodeći uzroci smrti na globalnom nivou se mogu povezati sa bolestima koje su uzrokovane izloženošću duhanskom dimu. Među njima su: ishemične bolesti srca, moždani udar, respiratorne infekcije i hronična opstruktivna bolest pluća, 17 vrsta raka među kojima su i rak pluća, grla, usta, jednjaka, jezika, crijeva, a postoje i dokazi da je posredno pušenje faktor rizika i za obolijevanje od raka dojke.