Lista bi trebalo da uključuje reforme iz osam ključnih oblasti koje je BiH dobila prilikom dodjeljivanja kandidatskog statusa
Bosna i Hercegovina ima rok do danas da podnese svoj prijedlog liste reformi Evropskoj komisiji kako bi ušla u program Plana rasta za zapadni Balkan, vrijedan šest milijardi eura, od čega su dvije milijarde u formi grantova, a koji je ove sedmice i formalno stupio na snagu, pišu Nezavisne novine.
Lista bi trebalo da uključuje reforme iz osam ključnih oblasti koje je BiH dobila prilikom dodjeljivanja kandidatskog statusa, a dio posla je obavljen kroz usvajanje nekoliko reformskih zakona u državnim. Međutim, zbog blokada, podjela, svađa i nemogućnosti postizanja dogovora u BiH, po svemu sudeći BiH neće uspjeti ispoštovati rokove koje je postavila Evropska komisija.
"Progledati kroz prste"
Kako saznaju Nezavisne novine, ukoliko BiH pokaže da je ozbiljno poodmakla u zadacima koji joj predstoje, realna je mogućnost da EU "progleda kroz prste" i omogući da se lista predloži i s manjim zakašnjenjem, što je izvjesno da će se i desiti.
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, na Instagram profilu je napisao da je za RS sporno što evropski prijedlog nije usklađen s Dejtonskim sporazumom.
- Kada je u pitanju Mapa rasta, koju na zajedničkom nivou definišemo uz punu vidljivost RS i FBiH, nismo saglasni sa određenim ambicioznim stavovima EU, koji nisu u skladu sa Ustavom i dejtonskom strukturom BiH - naveo je Košarac.
Jučer su Nezavisne novine pokušali stupiti u kontakt s Zoranom Zeljkom, direktorom Direkcije za ekonomsko planiranje, ali nam je rečeno da se upravo nalazi u Briselu, gdje s evropskim zvaničnicima razgovara o reformama i mogućnostima da se BiH priključi ovom programu.
U Direkciji za evropske integracije su jučer rekli da su oni obavili svoj dio posla i uputili ih na Direkciju za ekonomsko planiranje. Zeljko je za Nezavisne novine u prošlom razgovoru rekao da bi BiH od šest milijardi evra BiH mogla dobiti oko milijardu ako bi bile realizovane sve reforme, a sva potencijalno dostupna sredstva povučena. On je rekao da je proces složen, provodi se u nekoliko koraka i vrlo zahtjevan i samim time što se moraju usaglasiti svi nivoi vlasti u BiH.
- U BiH je formiran Radni tim koji ima zadatak da pripremi listu reformi i usuglasi je sa Europskom komisijom. Vodi ga predsjedateljica Vijeća ministara, tu su i ministri iz Vijeća ministara. Oba predsjednika entitetskih vlada i ministri financija kao i deset kantonalnih premijera. Radni tim je već uradio određeni dio posla u pripremi Liste reformi, ali rokovi koje propisuje Evropska komisija su nikad kraći pa je posao uistinu zahtjevan - rekao je on.
Najambiciozniji program
Radi se o do sada najambicioznijem programu EU za zapadni Balkan, koji ima za cilj da pomogne regionu da uhvati korak s razvijenijim ekonomijama EU, te da je pripremi za postepeni ulazak u zajedničko evropsko tržište, najveći i najbogatiji ekonomski prostor na svijetu.
Dejvid Mekalister, poslanik Evropskog parlamente iz Njemačke, jučer je na svojoj zvaničnoj stranici pojasnio da će ovim sredstvima biti podržane infrastrukturne investicije i povezanost, uključujući transport, energiju, zelenu i digitalnu tranziciju, dok će ostatak biti proslijeđen kao direktna podrška državnim budžetima zemalja u regionu.
On je podsjetio, kao što je i ranije u nekoliko navrata bilo rečeno, da će novac biti strogo uslovljen provođenjem reformi, a ako se reforme oduže ili se od njih odustane, novac će biti uskraćen.
- U slučaju da neki od uslova nisu ispunjeni, Komisija može u zavisnosti od uslova obustaviti plaćanje djelimično ili u cijelosti. Nakon takve suspenzije i u slučaju da partneri sa zapadnog Balkana ne ispune odgovarajuće uslove tokom grejs perioda od jedne godine, ili dvije godine u prvoj godini implementacije, obustavljeni iznos će biti povučen i može se preraspodijeliti među ostalim korisnicima u narednim godinama - rekao je on.