Smaragdni biser zaglavljen među zelenim planinskim vrhovima, a opet sa čistom, protočnom vodom – Jablaničko jezero – bajkovito je područje kojem se rado upućuju i Bosanci i Hercegovci, ali češto i u mnogo većem broju i oni od čijih domova je poprilično daleko – naglašavaju nam mještani.
Odlučite li odmoriti u Jablanici ili okolini, sasvim jasno, moći ćete birati između različitih vrsta smještaja.
Strancima svakako najatraktivniji i vrlo često potpuno ušuškani u prirodu su bungalovi, ali i sobe u neposrednoj blizini vode.
U našem nastojanju da čitatateljima približimo raznolikost ponude posjetili smo jedan od kampova koji nudi oboje.
Za koliko do cijelodnevnog predaha?
Zove se ‘Miris ljeta’ – i otprilike i izgleda tako, kao da je sve podređeno proslavi svega onoga čime priroda u ovo doba počasti domaćine.
Čak da izdvojite i svega jedan dan za odmor – ne treba vam mnogo toga što biste nosili sa sobom.
Ulaz u park odrasle osobe platit ćete pet KM (za djecu je iznos tri KM) – a za tu cijenu dobit ćete i pristup tuševima sa toplom vodom, toaletima, pristup plažama i internetu. Za parking ćete dodati još pet KM. Ležaljka košta pet KM, a suncobran tri.
Tu su i najrazličitije vrste plovila – od onih ogromnih za grupe, do kanua i pedalina.
Dvospratni splavovi na kojima se najčešće okupi nekoliko porodica ili više grupa za čitav dan koštaju 200 KM, a u sklopu plovila je i roštilj. Manji splav košta 170 KM, a možete dobiti i pomoć skipera za 50 KM.
Iznajmljivanje kanua na pola sata košta osam KM, za sat vremena 12, a pedaline za isto trajanje koštaju deset, odnosno 16 KM.
Najčešći gosti su Česi, Nijemci, Holanđani, Slovenci i Poljaci, ali sve više je ljudi i iz Srbije i Hrvatske, što u prethodnim godinama nije bio slučaj. Domaćini tvrde da su osamdeset posto gostiju zapravo stranci. Minimalan broj noćenja su dvije noći.
I višednevni odmor nastoje prilagoditi domaćim uslovima
Bungalovi kapaciteta za četiri do pet odraslih koštaju 60 KM (bez obzira na broj osoba), četverokrevetne sobe koštaju između 70 i 80 KM, a apartmani sa sedam ili osam ležaja koštaju oko 150 KM.
Hranu, kao što je vidljivo i sa fotografija, možete pripremati i u bungalovima, no cijene obroka ne odudaraju od ostatka zemlje, pa je za ručak potrebno izdvojiti od 10 do 15 KM, a za kafu ili sokove približno dvije, odnosno tri KM.
Ko nam je jednom došao, vratio se ponovo – naglašavaju ugostitelji, dok tiho strahuju od dodatne izolacije uslijed izgradnje autoputa. Do sada su, uglavnom, bivali izolovani od pravilnog, sistemskog ulaganja, pa će tako brojni mještani istaknuti da je većina onog što možete vidjeti izgrađena dobrom voljom i rukama domaćina.