Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak, na poziv svog kolege iz Crne Gore Srđana Darmanovića, učestvuje na sastanku ministara vanjskih poslova zapadnog Balkana, koji se 29. i 30. novembra održava u Budvi.
Na sastanku se raspravlja o provođenju obaveza preuzetih u okviru Berlinskog procesa, toku priprema i očekivanjima od predstojećeg samita u Poznanju, kao i o važnosti procesa evropske integracije u kontekstu stabilnosti i daljnjeg razvoja regiona.
Na početku sastanka Crnadak je poručio da je odluka Prištine o uvođenju takse od 100 posto na robu iz BiH i Srbije potpuno neprihvatljiva jer je antievropska, anticivilizacijska, sramotna i besmislena, saopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.
Crnadak je poručio da su tim potezom Prištine prekršeni CEFTA sporazum i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kao i osnovni princip izgradnje dobrosusjedskih odnosa.
- Ova odluka nije samo kršenje CEFTA-e nego je direktan udar na sve višegodišnje napore koje smo zajednički uložili u region. Odluka o taksama je "diplomatska atomska bomba" koju je Priština ispustila na naš region i pozivam Brisel da se snažnije uključi i pomogne da se ovaj problem riješi - naveo je ministar vanjskih poslova BiH i dodao da će BiH i Srbija nastaviti s koordiniranim aktivnostima u cilju ukidanja ovih taksi.
Crnadak je pozdravio izjave visoke predstavnice Evropske unije Federike Mogerini (Federica Mogherini) i državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Majka Pompea (Mike), u kojima se oštro osuđuju ovakvi potezi prištinskih vlasti.
Informirao je kolege iz regiona o toku procesa evropskih integracija u BiH, istakavši uvjerenje da će odgovori na dodatna pitanja Evropske komisije biti dostavljeni do kraja godine i da će vrlo brzo nakon toga Komisija dati pozitivno mišljenje o zahtjevu za članstvo, kao i preporuku državama članicama Evropske unije da BiH dobije status zemlje kandidata.
Ministar je podsjetio da je evropska perspektiva glavni pokretač svih reformskih procesa u Bosni i Hercegovini i regionu te istakao je da je u okviru višegodišnjeg Akcionog plana za regionalno ekonomsko područje (REA) u okviru WB6, koji je usvojen na samitu u Trstu, postignut određeni napredak, ali i da se moraju pojačati napori u nekim područjima.