Najglasnija u kritikama na račun rukovodstva Zavoda, tačnije direktora Adema Zalihića, bila je zastupnica Naše stranke Neira Dizdarević, koja je Zalihića optužila da vrši mobing nad uposlenim radnikom Zlatkom Ešpekom.
Njemu je zbog "teške povrede radne obaveze" otkazan ugovor o radu 2009. godine. "Teška povreda radne obaveze" je – potkradanje pacijenata Hitne pomoći, što je dokumentirano i snimcima nadzornih kamera. Naime, Ešpek je ulazio u svlačionicu u kojoj su pacijenti ostavljali stvari uoči pregleda te uzimao novac i druge vrijednosti, prenosi Hayat.
Svoje je djelo je na sudu priznao, ali ga je sud, nakon što se žalio, vratio na radno mjesto zbog formalnog propusta u otkaznom postupku. Tada mu je i retroaktivno isplaćeno oko 130.000 KM.
Direktor Zavoda Adem Zalihić nije ga mogao rasporediti na ranije radno mjesto zbog prethodno izvršene reorganizacije. Tačnije, njegovo radno mjesto rendgen tehničara je ukinuto te on još od 2015. godine dolazi na posao, prima plaću, a radi – ništa. Novo radno mjesto, koje mu je po reorganizaciji pripalo, Ešpek ne želi prihvatiti. U međuvremenu čita knjige, ne radi ništa i prima plaću, prenosi Faktor.
Insistiranje direktora Zalihića da Ešpek počne raditi posao koji mu je dodijeljen zastupnica Naše stranke, koja navodno sa njim ima bliske prijateljske odnose, interpretirala je kao "mobing", što joj je izgleda bilo bitnije od činjenice da je Hitna pomoć u 2017. godini pozitivno poslovala.
Priloženi snimak jedan je od mnogo njih koji su nastali nakon što su ostali uposlenici Hitne pomoći, sumnjajući u njega, postavili nadzorni kameru kako bi dokumentirali krivična djela svog radnog kolege.
Pogledajte snimak: Čovjek koji je pljačkao pacijente u Hitnoj pomoći u Sarajevu vraćen na posao
Skupština Kantona Sarajevo, odnosno aktuelna većina u ovom zakonodavnom tijelu, u petak je, uprkos pozitivnim rezultatima, "oborila" Izvještaj o radu Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
Izvor: