“Potvrdili smo da smo usuglašenih stavova oko vitalnih pitanja za Bosnu i Hercegovinu, a posebno je tema bila naš evropski put koji za sebe veže sve one prioritete o kojima smo pričali, a najvitalniji od njih je Izborni zakon BiH“, kazao je u uvodnom obraćanju Čović.
“Mi smo ove razgovore vodili i u Sarajevu, a prepušteni Federaciji da dogovore o konstitutivnosti narooda u BiH, odnosno legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda. Legitimni predstavnici hrvatskih, srpskih i bošnjačkih naroda kroz federalnu strukturu i za Dom naroda i za Predsjedništvo trebaju nam tako nešto omogućiti. To je šansa za sve nas jer je neizborna godina. Naravno, uz sve to mogu ići i reforme koje se već duže vremena rade“, izjavio je.
“Politički odnosi u BiH kranje složeni”
Istakao je i da su ocijenjeni i politički odnosi u BiH kao “krajnje složeni” te da su iz tog razloga pojačali svoju saradnju.
“Kad je u pitanju parlamentarni dio, dogovorili smo naše predstavnike koji će usuglašavati većinu stvari koje dolaze u parlamentarnu proceduru, kao i u Vijeće ministara, tako da imamo što manje problema u raspravama, da imamo usuglašeni stav da sve što se dogovorimo može proći parlamentarne procedure“, rekao je.
Dotakli se se i drugih stvari, odnosno rezultata proteklih izbora, kako je izjavio Čović, ali i Centralne izborne komisije.
“Naš zajednički stav je da je Središnje izborno povjerenstvo nelegitimno i da ono ne može održavati potrebe izbornih procesa u BiH. To smo vidjeli kroz lokalni izbore. Morat ćemo usuglasiti i da mandati pripadaju strankama. Oko većine stvari mislim da ćemo imati usuglašen stav u političkom djelovanju i u ovoj i u narednoj godini i želio bih da na sličan način razmišljamo“, naveo je Čović.