Predsjedništvo HNS-a informisano je o aktivnostima koje su predstavnici ove organizacije poduzeli na različitim nivoima vlasti u vezi s Južnom Plinskom Interkonekcijom.
Predsjedništvo je pružilo bezrezervnu podršku svim dosadašnjim i budućim koracima, ističući kako je zaštita interesa hrvatskog naroda, posebno u kontekstu Južne Plinske Interkonekcije, od strateškog značaja za dugoročnu stabilnost i evropsku budućnost BiH.
Lider HDZ-a, Dragan Čović, naglasio je važnost kompromisa, ističući da je obavio brojne razgovore sa svim relevantnim akterima. Komentirajući trenutnu situaciju, izrazio je žaljenje zbog neprimjerenih poteza, koje smatra štetnim za demokratiju u BiH.
Čović je naveo kako je postignut dogovor o zakonu u Vladi FBiH, u saradnji s Nerminom Nikšićem i njihovim timovima, ali je kasnije taj dogovor osporen unutar same vlade, što je izazvalo dodatne poteškoće.
“Nažalost desilo se to što se desilo. Mislim da je to bio neprimjeren način demokratije i za BiH i svi koji su me zvali od akreditiranih predstavnika u BiH iz EU su istog ili sličnog razmišljanja. Tražimo dalja rješenja. Mi smo u Vladi FBiH usaglasili zakon, Nikšić i ja s timovima, a da bi na vladi sutradan bilo rečeno da se to ne može provesti. Onda su rekli da će nas morati preglasati. Nećemo žaliti za tim, neki kalkuliraju da ćemo nešto blokirati – ni slučajno, nismo politički naivni do te mjere. Nastavit ćemo sve u okviru Ustava i zakona. Želimo da se ispoštuje ono što mislimo da je tehnički, finansijski, politički i energetski standard kojeg treba uvažavati, nikakav hir pojedinca. Jasno mi je da su bošnjački partneri spoznali svoju šansu i svi su ko jedan da se sve u FBiH centralizira, neće moći tako. Vidjeli ste inicijativu da se centralizira EPHB, HT Eronet i Pošte. Dobro je da se i to pojavilo da javnost vidi šta je nečija nakana bila”, izjavio je Čović.
Čović je posebno ukazao na inicijative za centralizaciju kompanija poput EPHB, HT Eronet i Pošta, naglasivši da je važno da javnost bude upoznata s takvim namjerama.
Istovremeno je ponovio očekivanje da će se formirati nova firma u vlasništvu Vlade FBiH, sa sjedištem u Mostaru, koja bi riješila ključne izazove vezane za Južnu Plinsku Interkonekciju.