Prema riječima Zekerijaha Alagića, direktora ove ustanove, obavljena je sterilizacija 80 pasa lutalica, dok je oko hiljadu vlasničkih pasa čipovano te uneseno u jedinstveni registar.
Prema riječima Zekerijaha Alagića, direktora ove ustanove, obavljena je sterilizacija 80 pasa lutalica, dok je oko hiljadu vlasničkih pasa čipovano te uneseno u jedinstveni registar.
Također, u sklopu projekta nabavili smo dijagnostičku opremu, konkretno RTG aparat, koji će nam omogućiti kvalitetnije medicinsko zbrinjavanje povrijeđenih pasa. Istovremeno, proveli smo edukativna predavanja u školama i dječjim vrtićima kako bismo djeci ukazali na značaj brige o kućnim ljubimcima", istakao je Alagić.
Inače, radi se o projektu koji je implementiran zahvaljujući sredstvima koje su osigurali UNDP, grad Bihać i Vlada Federacije BiH.
Problem s psima lutalicama u Bihaću naročito je izražen u proteklih nekoliko godina, a zabilježeni su i brojni napadi i nasrtaji na građane.
Za ovaj problem u gradu na Uni nadležno je lokalno komunalno preduzeće "Komrad", gdje kažu da svakodnevno s gradskih ulica u prosjeku skalanjaju po desetak pasa.
"To je u skladu s našim mogućnostima, ali očigledno nije dovoljno, jer je reprodukcija pasa velika, a nesavjesni građani napuštaju svoje ljubimce i ostavljaju ih na ulicama", navode u tom preduzeću.
Dodaju kako su kapaciteti jedinog azila za napuštene životinje u Bihaću premali, zbog čega pse jednostavno nemaju gdje smjestiti, te da prilikom obavljanja njihovog posla pojedini građani često negoduju, pa čak i fizički zaustavljaju njihove radnike kada pokušavaju da uklonu pse s ulica. Prema procjenama, na ulicama Bihaća se nalazi između 3.000 i 5.000 pasa bez vlasnika. Inače, probleme s psima lutalicama dijele i svi ostali gradovi i općine u Unsko-sanskom kantonu i svi pokušaji da se na adekvatan način riješi ovaj problem bili su bezuspješni.