Na londonskom tržištu cijena barela porasla je za 60 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 50,57 dolara, nakon što je jučer kratko dotaknula najvišu razinu od početka ožujka, iznad 51 dolara. Na američkom tržištu barel je bio u plusu 54 centa i njime se trgovalo po 47,11 dolara.
Cijene podupire i trema zbog ponude nakon što je brodarska kompanija priopćila da je tijekom pražnjenja u saudijskoj luci Jeddah pogođen tanker.
"Cijenu u Londonu podupiru financijska i fizička zbivanja. Dolar opada, krivulja sirove nafte na londonskom tržištu je u nazadovanju, a cjepiva se uvode. Mislimo da će cijene nastaviti rasti", rekao je glavni robni analitičar SEB-a Bjarne Schieldrop.
Cijena nafte na londonskom i američkom tržištu raste već šest tjedana zaredom, u njenom najduljem razdoblju dobitka od lipnja.
Produljenje pregovora o Brexitu.
SAD je započeo kampanju cijepljenja protiv covida-19, što jača nadu da bi se ograničenja zbog pandemije mogla uskoro okončati i poduprijeti potražnju najvećeg svjetskog naftnog potrošača.
Produljenje pregovora o Brexitu također je u ponedjeljak potaknulo financijska tržišta.
Glavne europske zemlje nastavile su s mjerama zaključavanja kako bi spriječile širenje zaraze, koja je potopila potražnju za gorivima. Četvrto po veličini svjetsko gospodarstvo, Njemačka, od srijede namjerava uvesti strože mjere zaključavanja u borbi protiv virusa.
U SAD su energetske kompanije u prošlom tjednu ostvarile najveće tjedno povećanje broja bušotinskih postrojenja za naftu i zemni plin nakon siječnja.
Dva odvojena požara dogodila su se u nedjelju na nigerijskom terminalu za izvoz sirove nafte Qua Iboe i na naftnom cjevovodu u Iranu, ali ti incidenti su uglavnom obuzdani.
OPEC je danas objavio da je cijena barela sirove nafte iz košarice njegovih članica u petak iznosila 49,58 dolara, što znači da je porasla 71 cent u odnosu na prethodni radni dan.