Kilogram prvih malina i borovnica sada košta čak 24 KM, dok su jagode i trešnje, koje se prodaju po cijeni od 9 do 10 KM po kilogramu, skuplje nego na početku sezone.
Posebno je upadljiva razlika u odnosu na prošlu godinu, kada su trešnje koštale samo 6 KM po kilogramu.
Skupa trešnja
“Imamo trešanja i za 6 KM po kilogramu, ali su takve da ih niko neće. Ove koje prodajemo po 9 KM su zaista sočne i kvalitetne. Kada su moje rane sorte trešanja prispjele, jedva sam ih prodavao po 2 KM. Ove koje sada prodajem otkupljujem od rođaka i komšija,” rekao je Belmin Trbonja za Avaz, prodavač na Tržnici u Mostaru.
Ni ostalo voće i povrće nije jeftino
Prve kajsije koštaju 8 KM, koliko je i cijena buranije po kilogramu. Paprike su između 6 i 7 KM, breskve 4 KM, nektarine 5 KM, domaći paradajz 5 KM, a patlidžan 6 KM.
Mostarac Goran, koji povremeno živi u Velikoj Britaniji, bio je šokiran cijenama.
“Ovo je ludnica, pogotovo u usporedbi s cijenama i standardom građana vani. Tikva ovdje košta 5 KM, a tamo 1,5 KM. Ko ovo sebi može priuštiti? Onaj s penzijom od 570 KM sigurno ne može,” rekao je Goran.
Visoke cijene i nizak standard
Prodavačica Olga Šindik svjesna je visokih cijena, ali objašnjava da su one rezultat brojnih faktora, uključujući vremenske uvjete i nepogode. “Šta danas nije skupo? Kupovna moć nam je slaba, plaće i penzije su niske. Kupuje se, ali slabo. Narod kuka jer nema para,” rekla je Šindik.
Penzionerka Dragica nam je ispričala da od svojih primanja može priuštiti samo ponešto voća i povrća. “Uzmem dva paradajza danas, sutra šaku trešanja i tako. Tržnica je skupa, a onaj s mizernom mirovinu ne može ni da jede. Dok plati režije i kupi lijekove, ne ostane mu ništa,” rekla je Dragica.
Uvozna lubenica
Cijene ostalog povrća i voća su također visoke. Krastavac košta 6 KM, krompir 2 KM, luk 3 KM, bijeli luk 12 KM, mrkva 4 KM, kupus raštika 5 KM, mladi kupus 2 KM, tikvice 3 KM, a celer 10 KM. Lubenica je 2 KM po kilogramu, ali riječ je o uvoznom voću jer domaće još nije stiglo.