Gotovo svake sedmice pojavljuju se informacije o rastu cijena određenih proizvoda. Sve je povezano, prije svega s rastom cijena nafte i plina, što dovodi do lančane reakcije i rasta prije svega hrane, ali i drugih proizvoda i usluga.
Najveći skok cijena zabilježen je kada je riječ o gorivu. Litar benzina i dizela u našoj zemlji u ljeto prošle godine do maksimalno 2,20 KM, dok je danas litar goriva u prosjeku preko 3,55 KM. To je dovelo do rasta usluga prijevoza, ali i hrane.
Prema podacima Agencije za statistiku cijene hrana i bezalkoholnih pića u maju ove godine, u u odnosu na maj prošle godine, u prosjeku su skuplji 22,7 posto.
Rast cijena je zabilježen i kada je riječ o troškovima stanovanja, režijskim troškovima, kućanskim uređajima, kao i usluge u restoranima, hotelima i slično.
Skuplje su i taksi usluge. Tako u glavnom gradu BiH start košta 2,5 KM, a svaki naredni kilometar 1,5 KM. Taksi prijevoz poskupio je i u Banjoj Luci, ali i Tuzli.
Ipak, najveće brige građanima zadaju najave i odluke o poskupljenju energenata. Strahuje se da cijeloj Evropi, pa time i BiH predstoji neizvjesna zima zbog posljedica energetske krize nakon ruske agresije na Ukrajinu. Cijena ogrjeva je skočila za skoro 100 posto, tako je tona peleta trenutno preko 500 KM, a metar kvadratni ogrjevnog drveta ide i do 120 KM.
U međuvremenu je saopćeno da će cijena plina u FBiH od sljedećeg mjeseca biti skuplja za čak 23,3 posto, što je direktan zahtjev ruskog Gazproma. Također, rastu cijen adopirnosi i pad vrijednosti eura u odnosu na dolar pa se do kraja godine mogu očekivati novi talasi poskupljenja.
Sindikalna potrošačka korpa za juni iznosi 2.640,21 KM, a prema izračunima sindikata najviše novca prosječna porodica mora izdvojiti na hranu, komunalije i stanovanje. Prosječna plata iznosi tek nešto preko 1.000 KM. S obzirom da na jesen slijedi i nova školska godina, onda će troškovi biti još veći.