Iako je fokus razgovora većinom bio na odnosu Srbije i Kosova, Chollet i Escobar su podijelili i svoja viđenja situacije u Bosni i Hercegovini.
Chollet je tokom svog izlaganja rekao: "Fokusirani smo na Bosnu i Hercegovinu. U BiH je još uvijek mir, 28 godina nakon potpisivanja Daytona, ali to nije lagan mir.
Korupcija, nazadovanje u demokratiji, zapaljiva retorika etnonacionalističkih lidera, ovo je sve jako uznemirujuće i napada same temelje Dejtonskog sporazuma. Mi smo bili direktni i rekli kako smo protiv takvih poteza, i da ćemo nametnuti posljedice.
Mi ostajemo duboko posvećeni suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, njenim euroatlanskim integracijama i punoj implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma."
Escobar je dodao: "U Bosni i Hercegovini, godine disfunkcije i podjela su mučile državne i entitetske vlasti, nazadovajući cijelu zemlju, njene euroatlanske integracije i budućnost njenih građana. Etnonacionalistički lideri iz svih konstitutivnih naroda vođeni su ličnim i političkim interesom, a ne interesima građana.
SAD sada ulaže intenzivan napor da pojača rad međunarodne zajednice na očuvanju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Visoki predstavnik je koristio svoje bonske ovlasti da se izbori održe i da riječi četverogodišnju blokadu u formiranju nove vlasti u Federaciji BiH.
SAD je podržavala ove teške, ali neophodne odluke. S novom vlašću na državnom i entitetskom nivou, sada možemo pomoći liderima u BiH u radu na reformama i ispunjenu euroatlanskih aspiracija njenih građana.
Izuzetno smo zabrinuti secesionističkom i antidemokratskom retorikom predsjednika RS-a Milorada Dodika. S našim europskim partnerima ćemo raditi da se s tom retorikom prestane, te ćemo mu limitirati resurse.
I dalje podržavamo ALTHEA misiju da se očuva teritorijalni integritet BiH, a u SAD ćemo i dalje koristiti sankcije za one koji potkopavaju državne institucije ili Dejtonski mirovni sporazum. Na kraju, to su i NATO članovi."
Foto:Arhiv