Kada je ruska ambasadorka Eleonora Mitrofanova 2. marta na planini Šipka položila vijenac na „Spomenik slobodi” u čast žrtvama bugarske nezavisnosti, u prestonici Sofiji su škljocnule lisice. Bugarski general uhapšen je zbog špijunaže u korist Rusije. Samo dan ranije, premijer Kiril Petkov je otpustio svog ministra odbrane, zbog proruskih izjava.
Odlazak ministra za odbranu
„Nijedan ministar nema pravo da vodi sopstvenu spoljnu politiku preko Facebooka, nijedan ministar ne može da bude teret koalicionoj vladi i nijedan ministar ne može da nazove događaje u Ukrajini drugačije nego ‘rat’.” Tako je bugarski premijer Kiril Petkov u utorak (1. marta) saopštio smjenu ministra odbrane Stefana Janeva.
On je tokom vikenda na Facebooku opisao agresorski rat Rusije protiv Ukrajine kao „operaciju”, pritom se eksplicitno pozvao na Vladimira Putina. Janev se još u decembru oglasio – takođe na Facebooku – protiv stacioniranja NATO trupa u Bugarskoj, a u januaru je sa parlamentarne galerije upozorio na „stranu štampu” koja šteti bugarskom „nacionalnom interesu” u sukobu oko Ukrajine.
Njegov odlazak pokazuje unutrašnje podjele u vladi, koja je stupila na dužnost tek u decembru. Od ruskog napada na Ukrajinu, Petkovu je sve teže da ublaži tenzije između proruskih socijalista i prozapadnih reformista. Stoga je u posljednjem trenutku Todora Tagareva, svog omiljenog kandidata kao novog ministra, morao da zamijeni Dragomirom Zakovom, koji je bio prihvatljiv za socijaliste.
Potencijal da raznese novu Vladu
U međuvremenu, socijalisti u bugarskom i u parlamentu EU glasali su protiv sankcija Rusiji i protiv zabrane propagandnih kanala RT i Sputnjik.
„Socijalisti u svojoj retorici osuđuju rusku invaziju na Ukrajinu, ali se protive i sankcijama i vojnoj pomoći Kijevu. Njihova proruska orijentacija ih razlikuje od ostalih vladajućih partija”, kaže dr Rumena Filipova, direktorka Instituta za globalnu analizu u Sofiji za DW.
„Ovaj sukob ima potencijal da raznese vladu”, nastavila je Filipova.
Otpor transatlantskom kursu vlade Petkova dolazi i od ultranacionalističke partije „Preporod”:
„Njihovi ekstremni stavovi o ukidanju svih kovid mjera, blokadi pristupanja Sjeverne Makedonije EU i njihov proruski stav nailaze na široko odobravanje u društvu. Čineći to, vrše pritisak na Vladu koja im čini ustupke”.