Plate, kako su u jednoj Facebook grupi opisali, papreno, ali nije im žao. Kući se vraćaju zadovoljni, odmoreni. Sve do ovog ljeta.
Na granici su im, naime, tražili dokaz da su u Hrvatskoj bili na ljetovanju.
“Pitali su nas koliko smo boravili na moru i jesmo li bili prijavljeni. Muž je, onako sav u šoku, rekao da jesmo, ali gospođa s druge strane kazala je da je samo jedna osoba od nas četvero u sistemu, odnosno prijavljena i da nas sad zbog toga mogu novčano kazniti”, prepričala je bh. građanka neugodnost s granice koja je na kraju dobro završila, piše Večernji.hr.
Nikakvu kaznu turisti iz BiH nisu platili, alije brine kako se sljedeći put osigurati da se slična situacija ne ponovi.
Komentatori ispod njezinog posta na pomenutoj društvenoj mreži čude se i pitaju zašto bi ona odgovarala za propust domaćina koji je umjesto cijele porodice prijavio samo jednog člana.
Kako se vide podaci
Podatke o tome policijski službenici vide, inače, u sistemu za praćenje turističkog prometa eVisitor, a prijava gostiju je definitivno obaveza domaćina, u ovom slučaju privatnog iznajmljivača.
Nažalost, uz one koji se iznajmljivanjem bave na crno, bez registracije takve djelatnosti, ovaj slučaj s hrvatsko-bh. granice samo je još jedna potvrda da zakon zaobilaze i registrovani iznajmljivači. Neki se, naime, na razne načine dovijaju ne bi li ostali “paušalci”, što znači s obavezom da godišnje po krevetu plaćaju paušalni porez na dohodak od 20 do 200 evra.
Ovisno o tome koliko propiše predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave. Ako, pak, tokom tekuće godine pruže usluge smještaja u vrijednosti većoj od 40.000 evra, po sili zakon ulaze u sistem PDV-a. S većim i administrativnim i finansijskim obavezama, a to mnogima nije drago.
Nije prva situacija s građanima BiH
Stoga, neki, poput domaćina iz Makarske kod kojeg je boravila porodica iz BiH, naštimavaju rezultate kako bi ostali paušalci. Neki, da bi zadržali taj status, čak tokom godine pribjegavaju prenošenju rješenja o iznajmljivanju na drugu osobu, uglavnom člana porodice. Posla za turističku inspekciju, očito, ima dosta, ali i gosti o takvim stvarima moraju voditi računa kako se ne bi našli u neprilici kao porodica s početka priče.
“Radi se o građanima izvan EU, a ovo nije prva takva situacija upravo s građanima BiH. Policija, naravno, ima pravo provjeriti gdje je putnik bio, odnosno boravio. Iznajmljivač je, očito, u prekršaju, on mora izdati račun iz kojeg se vidi da je račun, za točan broj osoba i dana boravka, izdan i naplaćen. U slučaju paušalaca, to nisu računi kakvi se dobivaju u hotelu, radi se o tzv. jednostavnom računu, ali gost kod plaćanja mora inzistirati da ga dobije. Time se rješava moguće neugodnosti pri prelasku granice, a, s druge strane, prisiljava iznajmljivača da prikaže stvarno stanje”, tumači upućeni sugovornik iz sustava turističkih zajednica u Hrvatskoj.
S obzirom na razmjere iznajmljivanja na crno ili sivo, kao u ovom slučaju, gostu niko ne bi zamjerio i da nepoštene domaćine prijavi inspekciji, prenosi Večernji.hr.