"Evidentirano je više napada na vjerske objekte i službenike, kao što je napad na Crkvu rođenja Presvete Bogorodice u Čekrčićima u Visokom, napad na pokrivenu ženu u Kiseljaku, te izjave političara date na društvenim mrežama i informativnim medijima (TV emisija Ćirilica) kojim se negira genocid u Srebrenici, vrijeđaju i omaložavaju porodice bošnjačkih žrtava, te vrijeđaju vjerska osjećanja. Zabilježeni su i napadi na povratnike, te izjave i transparenti uvredljovog sadržaja na nedavnim sportskim događajima i manifestacijama. S obzirom da je Bosna i Hercegovina suočena sa mnoštvom ekonomskih i razvojnih problema, veoma je važno da se na planu jačanja demokratskih pocesa, posebno u javnom i političkom govoru jača tolerancija, podržavaju procesi očuvanja mira, zagovara sprečavanje govora mržnje i širenje netrpeljivosti među svim narodima i manjinama koji žive na prostoru Bosne i Hercegovine", rekla je ministrica Borovac.
Ona je dodala kako je sloboda govora jedno od najvažnijih demokratskih prava koje prepoznaje Ustav Bosne i Hercegovine, ali da sloboda govora ne može biti neograničena i bezuslovna.
"Zbog toga je sprječavanje govora mržnje i stigmatizacije pojedinih društvenih grupa jedan od razloga za reakciju svih relavantnih društvenih faktora, koje pozivamo da se snažno i javno pridruže osudi govora mržnje i osudi svih pojava njegove manifestacije. Posebno ukazujemo na govor kojim se stigmatizira, ocrnjuje ili huška na određene društvene grupe, jer ovakav govor nije spojiv sa slobodom govora upravo zato što krši tuđa prava i potpuno je nespojiv s ravnopravnošću kao osnovnim načelom ravnopravnosti čovjeka i građanina u bh društvu. Društva u kojima se toleriše pojava govora mržnje nisu zaštićena, slobodna i demokratska. Stvaranje dojma da je poticanje društvenog prezira, prenošenje negativnih stereotipa, diskriminacija, neprijateljstva i izazivanje straha prihvatljivo – pa i poželjno ili čak patriotsko ponašanje – znak je dubokih društvenih problema protiv kojih se moramo svi ujedinjeno boriti. Zbog toga, snažno podržavam aktivnosti nadležnih tužilaštava u BiH na rasvjetljavanju svih navedenih događaja", navodi se u saopćenju iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Borovac: Sloboda govora ne može biti neograničena i bezuslovna
Povodom sve češćih uvredljivih poruka i govora mržnje u javnom i informativnom prostoru u BiH, ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH, Semiha Borovac uputila je reagiranje u najoštrije osuđuje govor mržnje i sve druge oblike djelovanja motivisane mržnjom na prostru Bosne i Hercegovine.
Izvor: