Borba za raspodjelu javnih prihoda "podijelila" FBiH: Šta kažu političari

Foto : Klix.ba
Nakon usvajanja Prijedloga izmjena i dopuna Zakona o pripadnosti javnih prihoda na oba doma Parlamenta Federacije BiH, u posljednjih nekoliko mjeseci organizirana je javna rasprava o ovoj temi, koja je podijelila mišljenja političkih aktera u BiH.

Kao što je poznato javnosti, jedina izmjena predviđana je u dijelu koji se odnosi na raspodjelu sredstava od indirektnih poreza između kantona u formi značajanog smanjenja ili brisanja koeficijenta 2 u slučaju Kantona Sarajevo, što je izazvalo veliko negodovanje korisnika kantonalnog budžeta.

No, iz Koalicije Država podržavaju ovaj prijedlog rekavši da su u potpunosti okrenuti ka izgradnji Bosne i Hercegovine, države jednakih šansi i prava za sve i na svakom njenom pedlju.

Produbljivanje podjela

"Odbijamo zloupotrebe i pokušaje produbljivanja podjela i jaza između raznih regija, kantona ili dijelova naše zemlje, te pozivamo sve političke aktere da svojim prijedlozima, izjavama i djelima, jednako tretiraju i bore se za svakog građanina, ženu i muškarca, bez obzira na to iz kojeg dijela BiH bili", kažu iz ove koalicije...

S tim u vezi navode da koalicija Država razumije namjere i podržava opravdane inicijative za izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH, koji bi označio početak ispravljanja nepravde prema stanovnicima većine kantona u Federaciji BiH.

“Smatramo da je potrebno usaglasiti potpuno novi model kriterija, izračuna i raspodjele javnih prihoda koji bi bio baziran na kombinaciji i balansu socijalnih, ekonomskih i razvojnih principa, ali, dok se to ne desi, neophodno je napraviti hitno poboljšanje u postojećem modelu", kažu iz ove koalicije.

Mirsad Hadžikadić, predsjednik Platforme za progres i kandidat koalicije Država za člana Predsjedništva BiH kaže da zastupnici koalicije Država u principu podržavaju aktuelne prijedloge koji će se u ponedjeljak naći na dnevnom redu Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.

Neophodnost usklađivanja

"Istovremeno, skrećemo pažnju na neophodnost usklađivanja raspodjele javnih prihoda i na nivou BiH, koja nije rađena još od 2009. godine i u kojoj prema trenutnim ekonomskim i socijalnim pokazateljima entitet FBiH godišnje gubi oko pola milijarde KM koje mu pripadaju.”- izjavio je Hadžikadić.

Senad Šepić, predsjednik Nezavisnog bloka rekao je da solidarnost, socijalna pravda i ravnopravan status svih u BiH je temelj koji će osigurati da svaka porodilja, policajac, nastavnik ili medicinski radnik na prostoru cijele BiH imaju ista primanja i jednak iznos plate za isti posao koji obavljaju.

"Šteta je da je moralo proći skoro devet godina otkako je Parlament Bosne i Hercegovine usvojio moju inicijativu o usvajanju Zakona o ravnomjernom razvoju i ulaganjima na prostoru cijele BiH, dok se vlast u FBiH nije pokrenula i odlučila da podrži takav princip i pristup. Primanja i plate koje po ovim osnovama ostvare naši građani u bilo kojem kantonu, moraju u istom iznosu biti omogućeni i svakom drugom građaninu, u bilo kojem drugom kantonu.” - istakao je Šepić.

Ekonomski razvoj

Adis Arapović, zastupnik koalicije Država u Parlamentu FBiH je rakao da u sklopu donošenja izmjena i dopuna Zakona o pripadnosti javnih prihoda, zastupnici koalicije Država će predložiti i usvajanje zaključka kojim će se Vlada FBiH obavezati da najkasnije u roku od 60 dana pripremi Zakon o ravnomjernom razvoju i ulaganjima u Federaciji BiH.

"Naš radni materijal ovoga Zakona ćemo ustupiti na raspolaganje federalnim institucijama. Tim bi se zakonom, uz potpuno novi Zakon o pripadnosti javnih prihoda za koji je Federalna vlada davno zadužena, smanjile nejednakosti i omogućio ujednačen, brži i veći ekonomski razvoj ovog dijela Bosne i Hercegovine” - izjavio je Arapović.