Taj trenutak postao je simbol tuge i gubitka za njega, ali i za mnoge Palestince koji, decenijama, žive pod teškom okupacijom. Jer, za većinu njih, sloboda je samo daleki san, a rodni grad – mjesto iz kojeg su istjerani, čije ulice i mirise samo mogu sanjati. To je sudbina koju dijele mnogi, čiji su životi prepunjeni tugom, gubitkom, ali i neugaslom nadom da će jednog dana, i oni, biti slobodni.
-I to je priča miliona Palestinaca širom svijeta. Da su istjerani iz svoje zemlje. Sada pokušavaju uraditi isto našoj braći i sestrama u Gazi. Pokušavaju ih silom natjerati da odu. Činili su to ratom i ubijanjem, a sada to pokušavaju izgladnjivanjem. Važno je napomenuti da je nova generacija unijela veliku promjenu. Zahvaljujući prije svega mladim novinarima koji svakodnevno na društvenim mrežama izvještavaju o paklu u Gazi, svijet zna šta se tamo dešava. Primijetio sam da su Bosansci vrlo predani palestinskom problemu i svi mi govore: „Reci nam šta možemo uraditi. Želimo uraditi više“ – govori za Vijesti u 7 Hayat TV, Mansour Shouman.
Za posjetu Memorijalnom centru Potočari, svjedoku genocida koji je izvršen nad Bošnjacima, dugo se spremao jer i sam je preživio genocid!
-Mislim da je naša uloga naroda koji je preživio genocid da posjetimo druga mjesta gdje se desio genocid kako bismo prikazali svijetu i rekli da se ovo desilo prije 30 godina i da su to mogli spriječiti. Isto se sada dešava u Gazi. Zašto ne primjenjujemo vrijednosti koje UN zagovara? Da su mogli postupiti bolje prije 30 godina i zašto sada ne postupe bolje u Gazi. Naša uloga, mada teška, je da pokažemo svijetu šta se dešava u Gazi kroz prizmu onoga što se desilo bosanskom narodu i onoga što se desilo ovdje, u Srebrenici – kaže nam Shouman.
Reći će da zna šta je kako je čekati komad hljeba. I kada mu je bilo najteže, on je pomagao, i nastavlja to činiti. Zbog toga je, između ostalog, u posjeti Bosni i Hercegovini.
-Jučer smo bili u posjeti Rijasetu, posjetili smo i našu braću i sestre u Merhametu. Prije toga smo bili u Mostaru, sarađujući s lokalnim organizacijama. Brinemo o starijoj populaciji, djeci s posebnim potrebama, obezbjeđujemo obroke onima koji su u lošoj situaciji. Imamo globalnu platformu za prikupljanje donacija preko različitih društvenih medija i naši donatori širom svijeta su uvijek zainteresovani i vjeruju nam da im nudimo prave projekte. U narednom periodu realizirat ćemo značajne projekte u nekoliko bosanskohercegovačkih gradova, a jedan od onih projekata pomoći na koji stavljamo akcenat je Memorijalni centar u Potočarima. Srebrenicu, kao ni danas gazu, nikada ne smijemo zaboraviti – govori nam veliki humanitarac Mansour Shouman.
Mansour vjeruje da će, zajedno sa svojim saradnicima, kroz nesebičan humanitarni rad donijeti svjetlost u živote mnogima, pružiti im nadu i bolju budućnost. Duboko u svom srcu, nosi uvjerenje da će doći dan kada će, slobodan, moći kročiti po svojoj voljenoj Palestini. Dan kada će moći hodati zemljom koju mu oduzeše, a ne slušati tužne vijesti o masovnim ubistvima i uništavanju nedužnog naroda. Taj dan, vjeruje, sigurno će svanuti – dan kada će konačno zlatni sjaj slobode zasjati nad njegovim narodom.
Foto: Facebook