Na splitskom Županijskom sudu u petak je zbog ratnog zločina nad civilima na devet godina zatvora osuđen umirovljeni generala bivše Jugoslavenske vojske (JNA) Borislav Đukić (70), koji je zapovijedio aktiviranje ekpoloziva kojim je urušena i oštećena brana Peruća.
Tijekom suđenja je dokazano da je 1993. godine kao zapovjednik 221. motorizirane brigade 9. kninskog korpusa JNA i svih pograničnih jedinica srpske paravojske (tzv. milicije vojske SAO krajine), kao podređeni Ratku Mladiću i Mili Novakoviću, zapovijedio aktiviranje 30 tona ekspoloziva kojim je urušena i oštećena brana Peruća.
To je prouzročilo ukupnu štetu Hrvatskoj elektroprivredi (HEP) od blizu 130 milijuna kuna (17,4 milijuna eura) - izravna je šteta bila 90 milijuna kuna (12 milijuna eura), dok je na sanaciju brane potrošeno 10 milijuna tadašnjih njemačkih maraka.
U slučaju pravomoćnosti - nadoknada štete
Sudsko vijeće pod predsjedanjem suca Slavka Lozine, obvezalo je Đukića da ako presuda od devet godina zatvora postane pravomoćna, u roku od četiri godine nadoknadi štetu.
Brana Peruča je u eksploziji pretrpjela oštećenja, no izdržala je zbog velikih napora djelatnika HEP-a koji su nasipanjem spriječili nastajanje udarnog vala vode i poplavu područja nizvodno od Peruče, što bi ugrozilo živote najmanje 50 tisuća ljudi.
"Đukić je isplanirao i organizirao rušenje brane sa ciljem potapanja područja Sinja, Trilja sve do Omiša na kojem prostoru živi oko 50 tisuća stanovnika. U temelje brane postavljeno je 30 tona eksploziva TNT, a kad je dobio zapovijed da minira, zapovjedio je svojim potčinjenima da aktiviraju eksploziv što su oni i učinili te je u tome teško oštećena brana, most, toranj i zgrada HEP-a. Rušenje brane i tragediju koja je prijetila potapanjem velikog područja spriječili su djelatnici HEP-a", rekao je sudac Stipe Lozina navodeći u obrazloženju.
General JNA Đukić je u ovom slučaju bio optužen zajedno s Ratkom Mladićem, Milom Novakovićem i Brankom Koricom.
Optužnica za zločin nad hrvatskim civilima
Mladić je u zatvoru u Haagu, Đukić u splitskom, a Novaković i Korica su umrli.
Protiv Đukića je podignuta još jedna optužnica zbog ratnog zločina nad hrvatskim civilima, u kojoj ga se tereti da je kao zapovjedni kadar sa još četiri pukovnika i jednim potpukovnikom JNA od kolovoza 1991. godine, pa sve do vojno-redarstvene operacije Oluje izdavao naredbe topništvu i pješaštvu za napade na civilna naselja na području Šibenika.
Umirovljeni general JNA Đukić je uhićen u Crnoj Gori u srpnju 2015. godine.