Prema novim odredbama, neovlašteno objavljivanje spisa, fotografija, filmova ili snimaka bez pristanka osobe može rezultirati novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
"Ova formulacija otvara prostor za zloupotrebu, jer može ograničiti novinare i medije u njihovoj ključnoj ulozi – otkrivanju informacija od javnog značaja", navodi Bišćević-Tokić i dodaje:
"Umjesto da se jasno razlikuju slučajevi koji narušavaju privatnost od onih koji služe javnom interesu, izmjene zakona potencijalno kriminaliziraju novinarsko istraživanje i objavljivanje informacija o zloupotrebama, korupciji ili drugim društvenim problemima".
Ističe da se time "ozbiljno ugrožava transparentnost, sloboda izražavanja i pravo građana na informisanje".
"Ova zakonska rješenja, koja će biti predmet rasprave u utorak 28.01.2025., mogla bi postati alat za ušutkivanje kritičkih glasova, što bi imalo dugoročne negativne posljedice po demokratiju i slobodu medija u Federaciji Bosne i Hercegovine", zaključuje Jasmina Bišećvić-Tokić.
Radi se o prijedlogu čiji je autor Ministarstvo pravde FBiH na čelu s HDZ-ovim ministrom pravde Vedranom Škobićem, a Vlada FBiH je prijedlog ovog zakona usvojila početkom decembra prošle godine.
Foto: Facebook